Aktuality

Přehodnocení politiky USA k Izraeli pod Netanjahuovou vládou je logické

Premiér B. Netanjahu vyhrál předčasné izraelské parlamentní volby akcentací údajné íránské hrozby a svou vládu sestaví z představitelů nacionalistických a ultranacionalistických sil, mezi nimiž je on ještě jako beránek míru. Vyjádření B. Obamy o tom, že by USA mohly přehodnotit svou politiku k Izraeli, je proto zcela logické.

B. Obama cítí globální odpovědnost za situaci na Blízkém a Středním východě a jeho administrativa chce logicky dospět k nějakému smluvnímu ujednání s Íránem – ostatně spolu s dalšími velmocemi.

Obamova vláda i EU chtějí stále intenzivněji řešit problematiku suverénního Palestinského státu. A Obamova vláda jistě nemá zájem ani na chaosu v Iráku a Sýrii, kde se zdá, jakoby Netanjahuovi chaos nevadil, a ukazoval to například svými pozitivními vztahy s jednou z odnoží teroristické organizace Al-Kájida – organizací An-Nusra – která obsadila část Syrského území pod Golanskými výšinami v blízkosti demarkační linie s Izraelem.

Pro amerického prezidenta jistě není přijatelné – stejně jako pro část prozíravějších amerických politiků – aby linii americké zahraniční politiky vůči Blízkému a Střednímu východu určoval izraelský premiér.

Nikdo z předchozích izraelských premiérů, a to jimi často byly i mnohem pozoruhodnější osobnosti než B. Netanjahu, by se něčeho podobného, jako bylo Netanjahuovo vystoupení v americkém Kongresu, nedopustil.

Bude zajímavé sledovat, jak se k tomuto Obamovu vyjádření postaví nejen Netanjahu, ale i další přední světoví státníci.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality