Aktuality

Praha už se těší na nového prima primátora pana Passera a na městskou banku ve verzi 2.0

Bratři R. a Z. Passerovi nejspíše usoudili, že Praha má v poslední době málo potíží, a tak pro obveselení obyvatel přicházejí s novým hnutím, hnutím Pro Prahu, které bude kandidovat v komunálních volbách, a nápadem vzniku městské banky, která tu, podle slov Z. Passera, dříve dobře fungovala.

 Důvodem vzniku této banky je, aby Praha fungovala jako holding a peníze se dostaly blíže občanům. No. K některým občanům by se určitě dostaly hodně blízko. Myslím k těm „správným“.

Připomeňme si, jak První městská banka dříve „fungovala“. Jiná než toxická aktiva tato banka snad ani nevlastnila a peníze se díky ní skutečně blíže k občanům dostaly. Bohužel těch občanů nebylo tolik a větší zbytek na to doplatil. Když jsem v letech 1998–2004 pracoval jako náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast finanční politiky, tuto banku jsem „čistil“ od toxických aktiv a prodával, a tak dobře vím, v jak děsivém byla stavu.

Pan Passer v rozhovoru pro LN ohledně městské banky říká: „Potřebujeme městský garantovaný model na zhodnocení peněz.“ Zřejmě pozapomněl, že městská banka, vlastněná de facto městskými politiky, je spíš garantovaným tunelem na městské peníze. Tuto skutečnost občané možná již také pozapomněli, ale protože je stála přes dvě miliardy, raději ji připomínám.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality