Aktuality

Poválečný generál M. Zeman opět ukazuje svůj vztah k ČSSD

Pan prezident káže J. Dienstbierovi, že kdyby se před volbami do Evropského parlamentu stal maskotem ČSSD, mohla strana získat více mandátů. Tento Dienstbierův rádoby podraz ovšem není vůbec ničím.

A to zvláště v porovnání s podrazy, které na ČSSD přichystal sám pan prezident. Díky jeho činění se například k moci dvakrát dostala pravicová vláda. Jednou, když na konci roku 2006 „koučoval“ poslance Pohanku a Melčáka, kteří pak v lednu 2007 podpořili vládu M. Topolánka. Podruhé, když Zemanův kamarád Rychetský protiústavně zrušil ústavní zákon, který umožňoval v říjnu 2009 uskutečnit mimořádné volby do Sněmovny. Po zrušení těchto voleb pak mohl M. Zeman založit svou novou stranu SPOZ a vesele s ní do Sněmovny kandidovat v květnu 2010, a to s velkou podporou kmotrů ODS – Dalíka a Janouška, kterým šlo primárně o to oslabit ve volbách ČSSD. Povedlo se.

V tomto světle je kritika Dienstbierova „podrazu“ skutečně komická. Je ale třeba také připomenout, že J. Dienstbier se občas snaží být Sobotkovým „zlým mužem“, a to zvláště ve vztahu k A. Babišovi. Pan prezident tedy také svým prskáním na Dienstbierovu adresu ukazuje Babišovi svou dobrou vůli, kterou bude moci plně rozvinout po pro ČSSD neúspěšných podzimních senátních a obecních volbách. To už nebude cílit na náhradní terč, ale přímo na B. Sobotku. Stojí o to Babiš?

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality