Aktuality

Potřebujeme zcela věrohodné informace o ložiscích břidlicového plynu na Ukrajině

Ukrajina má třetí největší zásoby břidlicového plynu v Evropě. Je zajímavým faktem, že nejkrutější boje se na Ukrajině svádějí v oblastech, které jsou připraveny pro těžbu břidlicového plynu.

 Už v lednu 2013 uzavřel na světovém ekonomickém fóru v Davosu tehdejší ukrajinský prezident Janukovyč první smlouvu o těžbě břidlicového plynu v Doněcké a Charkovské oblasti s britsko-nizozemskou společností Shell.

Podrobnosti o obsahu této smlouvy obecně známé nejsou. Optimistické hlasy říkají, že dohoda učiní Ukrajinu zcela nezávislou na dodávkách energetických surovin z Ruska, jiné zprávy ovšem zmiňují to, že smlouva může ukrajinské občany připravit o jejich domovy a půdu. Údajně má být totiž nastavena tak, že Ukrajina jejím prostřednictvím odevzdává na 50 let značné části území zahraniční firmě a zavazuje se, že lidi bude možné z jejich domovů vyhánět.

Podle agentury Bloomberg už společnost Shell provedla na ukrajinském území zkušební vrty a své práce přerušila teprve na počátku června. Shell ale není jedinou společností, která má zájem o ukrajinské zásoby plynu.  V oblasti Oleska operuje americký Chevron a o těžbu břidlicového plynu z Černého moře se zajímala i společnost Exxon Mobile. Ukrajina ohledně těžby z Černého moře jednala i se společnostmi ENI a Electricité de France.

Zcela pravdivé informace o zásobách břidlicového plynu na Ukrajině nepochybně postaví celý konflikt v této zemi do správného světla.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality