Aktuality

Poslanci TOP 09 chtějí Zemanovi seškrtat peníze na zahraniční cesty

Při druhém čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok požadovali poslanci v návrhu tohoto zákona peněžní přesuny v hodnotě asi tři miliardy korun, Jeden z požadovaných přesunů by měl zabránit tomu, aby M. Zeman reprezentoval ČR v zahraničí.

Poslanci TOP 09 a Starostů navrhli, aby 1,5 milionu korun určených ve státním rozpočtu na zahraniční cesty M. Zemana dostalo raději ministerstvo školství na protidrogovou politiku, neboť M. Zeman podle nich v cizině hájí své vlastní zájmy bez ohledu na vládní politiku.

Nebudu ani komentovat zcela zjevné poselství, které návrhem směru přesunu tito poslanci vysílají. Ač s prezidentem Zemanem v mnohém nesouhlasím a žádné osobní sympatie k němu nechovám, není možné tvrdit, že by se v zahraničí v souladu s vládou nesnažil hájit české národní zájmy, a to přesně v protikladu k politikům dvou bývalých pravicových vlád, kterým se díky příkladně špatné zahraniční politice povedlo ČR přivést do mezinárodní izolace, což České republice ku prospěchu skutečně nepochybně nebylo. Zdá se, že TOP 09 drží nyní pohromadě pouze silou červených karet a červených triček protizemanovského tažení. Nicméně je směšné, že zrovna členové strany, která se díky svému předsedovi a bývalému ministru zahraničí v obou předcházejících pravicových vládách K. Schwarzenbergovi nejvýrazněji podílela na určování cesty české zahraniční politiky směřující do slepé uličky, nyní českou zahraniční politiku nejostřeji kritizují. Pouze tím ukazují, že skutečně absolutně netuší, o čem má zahraniční politika státu být.

Kdo by měl podle nich prezidenta Zemana na zahraničních cestách zastupovat? Premiér Sobotka v tomto ohledu nemá žádné zkušenosti a ministr zahraničí Zaorálek na to nemá formát…

Sám jsem jako český premiér uvedl, že pokud V. Klaus bude na zahraničních cestách jako prezident nadále veřejně prosazovat svůj euroskeptický názor, který je v rozporu s politikou vlády, nemusel by na tyto cesty dostávat peníze. Nikdy ale k takovému kroku nedošlo, neboť prezident Klaus své vystupování zmírnil. Věřím, že o peníze na zahraniční cesty nepřijde ani prezident Zeman.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality