Aktuality

Poslanci by měli zkrotit sny o zvýšení svých platů o více než 14 %

Rozpočtový výbor sněmovny navrhl, aby se pro příští rok platy poslanců zvýšily o 7 454 korun, tedy o 14,4 %. V úvodu diskusí o zvýšení poslaneckých platů byla přitom řeč o symbolickém navýšení ve výši jednoho procenta… Návrh rozpočtového výboru sice 14,4 krát převyšuje původní nápad, ale předsedové jednotlivých poslaneckých klubů se shodují v tom, že je třeba, aby zákon upravující poslanecké platy do konce roku prošel legislativním procesem, jinak platy ústavních činitelů od ledna vzrostou o 26 %.

Státním zaměstnancům od ledna příštího roku po dlouhé odmlce způsobené „úspornou“ politikou předchozích pravicových vlád vzrostou platy o 3,5 %.  Předseda vlády B. Sobotka navrhuje, aby o stejnou procentní část vzrostly také platy ústavních činitelů. To je podle mého rozumný postoj. Není absolutně žádný důvod k tomu, aby poslancům, senátorům a soudcům vzrostl plat více než ostatním veřejným zaměstnancům.

Poslanci by se podle mého měli vrátit k realitě, přestat veřejnost balamutit tím, že když si neschválí růst platů o 14,4 %, vzroste jim o 26 %, a schválit zvýšení svých platů maximálně ve výši 3,5 %, jak prosazuje B. Sobotka.

Jiří Paroubek

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality