Aktuality

Poněkud fantaskní plán vlády na vyčerpání 233 miliard korun na dopravní stavby

Vláda na svém včerejším zasedání schválila obří plán na výstavbu zejména liniových staveb. Do konce roku 2016, tedy vlastně za dva roky, hodlá prostavět dopravní stavby v hodnotě 233 miliard korun. Mám rád smělé plány a tento se mi skutečně velmi líbí. Je však otázkou, jak tento ambiciózní plán přeměnit v realitu.

Vláda by si měla urychleně nechat udělat analýzu, jaká je situace s výkupem pozemků, které k realizaci projektů potřebuje, v jakém stavu je projektová dokumentace, ke kolika projektům dokumentace chybí, na jaké projekty nejsou zatím vypsána výběrová řízení. Dále by se vláda měla začít ve velmi blízké době zabývat novelizací zákona o veřejných zakázkách, na němž bývalá ministryně pro místní rozvoj a nynější eurokomisařka V. Jourová neodpracovala ani čárku. Jen novelizací tohoto zákona je možné zajistit hladký průběh veřejné soutěže bez toho, aby byly veřejné soutěže napadány neúspěšnými uchazeči, což pochopitelně blokuje veřejnou výstavbu.

Další otázkou je, zda je v současných možnostech českých firem zajistit do roku 2016 realizaci staveb v takovém rozsahu, jaký česká vláda plánuje.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality