Aktuality

Političtí iluzionisté

Kdo včera večer hledal komickou podívanou, mohl si přijít na své na ČT u tzv. superdebaty lídrů parlamentních stran, které kandidují ve druhém kole senátních voleb. Zaujaly mě především výkony dvou protagonistů, P. Fialy a B. Sobotky.

Předseda ODS P. Fiala je vysokoškolský profesor – politolog, očekával bych tedy, že bude schopen realisticky vyhodnotit volební výsledek své strany v komunálních volbách. Pan profesor ale namísto toho jásá nadšením. Zřejmě vůbec neviděl výsledky komunálních voleb v jednotlivých českých a moravských městech anebo je nevnímá. ODS zaznamenala téměř ve všech 205 obcích III. stupně, tedy ve městech a dalších obcích, kde probíhá výkon státní správy, oproti minulým volbám v roce 2010 pokles volebních hlasů. Procentuálně více získala pouze v devíti městech, ovšem v Mikulově i přes procentuální nárůst o 0,55 % jeden zastupitelský mandát ztratila. Celkem v těchto obcíh získala ODS 5 nových mandátů. Ve většině obcí ODS zažila pokles, a to mnohdy zcela tragický. Pokud takové výsledky P. Fiala skutečně považuje za úspěch, je vidět, že jeho cíle skutečně nejsou vysoké…

Také B. Sobotka se kasal volebním výsledkem své strany a zároveň mluvil o potřebě výměny neúspěšných lídrů obecních kandidátek. Při obecních volbách v roce 2010, tedy několik měsíců po mém odchodu z pozice předsedy ČSSD, ještě chlapci z vedení sociální demokracie těžili z mé práce. Dnes už mohou předložit pouze veřejné stvrzenky své politické neschopnosti.

Vezmu-li za základ hodnocení výsledků ČSSD „trojkové obce“, tedy statutární + okresní + další města a další obce, kde probíhá výkon státní správy, pak z těchto 205 měst uspěla oproti minulým volbám strana pouze ve 26 obcích (stejně jako ODS v žádném statutárním městě), tedy ve 12,7 % z obcí III. stupně. Úspěch skutečně vypadá jinak.

P. Fiala i B. Sobotka spoléhají na to, že lidé většinou nemají čas se věnovat studiu volebních výsledků a v médiích jejich blábolení na téma volebních úspěchů také nikdo neusměrní.

K. Schwarzenberg, další velký poražený komunálních voleb, alespoň zachoval dekorum a na toto téma raději cudně mlčel. To jsem ocenil.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality