Aktuality

Pokles důvěry občanů v ústavní instituce

Určitě není překvapením to, že v prvním průzkumu veřejného mínění po uzavření květnové vládní krize poklesla velmi podstatně důvěra veřejnosti ve vládu i v prezidenta. A vlastně ve všechny ústavní instituce, tedy zejména v obě komory parlamentu. Důvěra ve vládu spadla z předchozích 40 % na 23 %. Tedy z měsíce na měsíc došlo k poklesu důvěry v kabinet o 17 %.

Vzhledem k tomu, že vstupujeme do předvolebního období, je na zotavení důvěry ve vládu již málo času, takže není možné očekávat, že by se důvěra ve vládní tým nějakým způsobem podstatněji zvýšila. Také důvěra v prezidenta velmi podstatně poklesla z dubnových a březnových 55 % na květnových 42 %.

 

Proti prezidentovi, tedy nedůvěru vůči prezidentovi vyjádřilo v květnu 56 % respondentů. To je velmi závažné číslo. Prezident Zeman již v průběhu čtyř posledních let čelil dvakrát  podobné krizi důvěry ve svou osobu. A vždy se s tím uměl vyrovnat. Předpokládejme, že se i tentokrát svůj handicap, se kterým vstupuje do žhavější části předvolební kampaně, dokáže vyrovnat. Ale nebude to vůbec jednoduché. V krizi, která vypukla kolem odvolání Andreje Babiše z vlády, nevystupoval neutrálně, ale byl příliš angažován ve prospěch A. Babiše. A tedy jeho hnutí ANO. 

 

Sociální demokracie z toho vyvodila závěr, že může postavit svého vlastního prezidentského kandidáta. To by samozřejmě oslabilo vyhlídky Miloše Zemana na to, zvítězit již v prvním kole prezidentské volby. Vlastně by to bylo prakticky vyloučeno. Pro sociální demokracii má postavení vlastního kandidáta na prezidentství také své úskalí. Pokud to bude slabý kandidát, který získá v průzkumech veřejného mínění např. jen 4 – 6 % podpory, sociální demokracii to oslabí v její předvolební kampani pro volby do poslanecké sněmovny. To by jistě nebylo příliš příjemné. Miloš Zeman by měl se svými poradci v krátké době posoudit náročnost a efektivnost svého programu a měl by se zaměřit přednostně na akce, které mu přinesou kontakt s voliči a restituci důvěry veřejnosti v jeho osobu. Měl by odložit ad acta nesmyslné návštěvy v zahraničí, které jej zjevně unaví a nepřinesou viditelný politický užitek. Návštěvy Kazachstánu či Vietnamu lze jistě odložit až  po prezidentské volbě. Prostě organizátoři prezidentova programu, pokud chtějí, aby Zeman opět zvítězil v prezidentské volbě, musí jít metodou hlavního článku. To tedy ale znamená, eliminovat všechno, co škodí podpoře či překáží podpoře jeho prezidentské kandidatury.

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality