Aktuality

Podlehne vláda betonářské lobby a jiným lobbistickým skupinám?

Ukrajinská krize, krom jiného, přidala polínka na oheň betonářské i dalších lobby, jejichž snažení svými prohlášeními krom prezidenta Zemana podporuje nyní i ministr průmyslu a obchodu Mládek. Ten na konferenci společnosti Business Forum o dodávkách plynu do Evropy prohlásil, že situace na Ukrajině je argumentem k dostavbě českých jaderných elektráren.

Pokud se na takový krok podíváme bez válečnických nebo lobbistických brýlí, nemůžeme ho shledat jiným než ekonomicky i energeticky sebevražedným.

Nyní je Česká republika s 20% vyvezené vyrobené elektrické energie pátým největším světovým vývozcem elektrické energie.(!)

Za rok vyveze v podstatě celou roční produkci jaderné elektrárny Temelín. Ceny elektřiny, které je v Evropě nadbytek (což se před českou veřejností snaží průmyslová lobby zatajit), dlouhodobě klesají a EU se navíc podle cílů Klimaticko-energetického balíčku na rok 2030 pokusí uspořit až 30 % energie a k tomu zvýšit podíl energie vyrobené z alternativních zdrojů energie na 27 %. Uvědomuje si ministr Mládek tato zásadní fakta? Kam se pak bude elektrická energie vyvážet?

Průmyslová lobby a s ní i ministr průmyslu a obchodu také zapomínají veřejnost připomenout, že ukrajinská krize sice vyhrotila českou závislost na dodávkách ruských fosilních zdrojů, ale nejde o krizi elektřiny, ale především hlavně o krizi vytápění. A k odstranění této závislosti je nejlepším nástrojem snížení spotřeby, a to například pomocí rekonstrukce budov na nízkoenergetické nebo pasivní.

A další, neméně důležitou věcí je, že ČEZ, pokud má být zahájena dostavba nových jaderných bloků v Temelíně nebo Dukovanech, požaduje po vládě garanci ceny elektrické energie. To by v podstatě znamenalo, že český daňový poplatník bude ze své peněženky přispívat na vývoz elektrické energie do ciziny.

Pokud se vláda rozhodne garance ČEZu poskytnout, nebudu váhat v této věci podat trestní oznámení. Česká vláda má hájit zájmy českých občanů, a nikoli vybraných zájmových skupin a poklonkovat před Američany (ti by se nepochybně v „nastalé situaci“ stali partnery ČEZu při výstavbě). Na dostavbě jaderných bloků by vydělaly pouze zahraniční firmy, které by vyhrály tendr na jejich dostavbu a některé české firmy, které by získaly zakázky na vícepráce. Většině českých občanů by naopak dostavba Temelína nebo Dukovan peníze z peněženek jen brala. A to po jednu generaci.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality