Aktuality

Pochyby v Německu sílí

Po Angele Merkelové, která včera na předvolebním shromáždění CSU v Mnichově vlastně nepřímo kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho politickou linii a vyjádřila se pro větší samostatnost postupu Evropy v politických otázkách, se včera přidal i její vicekancléř, sociální demokrat Sigmar Gabriel.

Na semináři, který pořádal na ministerstvu zahraničí, jehož je jako vicekancléř šéfem, sdělil rovněž své velmi výrazné výhrady k Trumpově politice, která podle něj „oslabuje Západ“.

 

To, že se dva nejvyšší představitelé obou vládních stran zastoupených v německé vládě  shodnou v kritickém vidění Donalda Trumpa, není až zas takové překvapení. Zajímavější jsou jejich závěry. A sice to, že by se Evropská unie měla pokusit o svůj vlastní přístup k řešením neuralgických problémů tohoto světa. A skutečně, tak jak to včera řekl Gabriel.

 

Spojeným státům může být srdečně jedno např. to, zda se některé země na Středním východě topí v krizi či válce, ale pro Evropu to následně znamená silnou imigrační vlnu. Takže nejvyšší němečtí představitelé dochází konečně k logickému závěru, že se Evropa musí emancipovat od Spojených států a dělat svou vlastní, na nichnezávislou politiku. A to je jen dobře.

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality