Aktuality

Po nájemnících OKD a hornících došlo i na kapitalisty – držitele obligací NWR

Skvělý podnikatel miliardář Z. Bakala, příkladná podpora sil pravdy a lásky a štědrý podporovatel strany tradiční české pravice TOP 09 ovládá mistrně umění jakkoli (ne)plnit své závazky a onde jak přehodit ztráty ze svého podnikání na druhé.

Po pro sebe zdařilé privatizaci OKD, včetně privatizace 44 000 (dříve hornických) bytů nesplnil Z. Bakala svůj příslib prodat za pro ně finančně výhodných podmínek byty OKD jejich nájemníkům. Tento trik mu umožnila nepříliš zdařilá smlouva o prodeji OKD připravená ministerstvem financí vedeným B. Sobotkou a „podivná“ liknavost ministerstva financí pod Kalouskovým vedením ve vymáhání závazků Z. Bakaly vůči nájemníkům bytů OKD. Nájemníci bytů OKD – platící dnes tržní nájemné – jsou první obětí Bakalovy bezohlednosti.

Druhou obětí Bakalova podnikání jsou horníci na dole Paskov, kteří v rámci snižování firemních nákladů přišli o část svých příjmů. Práce jim zůstala. Tedy zatím.

A konečně třetí skupinou, jíž se ekonomické problémy NWR dotkly, jsou držitelé obligací NWR, jejichž hodnota má být snížena (dobrovolně, rozhodnutím tří čtvrtin majitelů obligací) o 325 milionů eur, tj. o částku cca 8,9 miliard korun. Je to hezký okamžik v životě každého kapitalisty, podílet se takto nezištně, a ještě k tomu dobrovolně na úhradě ztrát podniků miliardáře. Gratuluji každému držiteli obligací zvlášť.

Prostě privatizovat zisky a socializovat ztráty, to je, oč v Bakalově případě běží.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality