Aktuality

Paroubek promluvil o Kellerovi. Čtěte, co se Sobotkovi prý nepovedlo

ROZHOVOR - Někdejší premiér a bývalý předseda ČSSD, nyní šéf strany LEV 21 Jiří Paroubek si v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz posteskl nad dosavadní prací českých europoslanců, kteří podle něj považovali práci v Evropském parlamentu za placenou dovolenou. Ohodnotil rovněž lídra kandidátky sociálních demokratů Jana Kellera, kterého přirovnal ke králíkovi z klobouku. Sobotkovi se ale tento tah prý moc nepovedl.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu?

Mám jako bývalý český premiér a dlouholetý předseda nejsilnější politické strany v zemi rozsáhlé zkušenosti z nejvyšších pater mezinárodní politiky – zřejmě jako jediný z kandidátů. Při jednání s EU jsem měl velmi často úspěch, například při dojednávání výše dotací z evropských fondů na léta 2007–2013, které byly nejvyšší na 1 obyvatele ze všech států EU

Českou republikou opět hýbe otázka přijetí eura. Jak se na zavedení společné evropské měny u nás díváte z pohledu ekonoma?

Zavedení eura je nezbytné. Výkon českého hospodářství je z 80 % závislý na exportu a exportní firmy platí do zahraničí eurem. Platba korunou jim poněkud komplikuje život. Je ovšem třeba přesvědčit tři čtvrtiny nevěřících českých občanů o výhodách eura – a to je úkolem současné proevropské vlády. Přijetí eura předpokládám zhruba za 5 let.

Co je podle Vás největším současným problémem evropské unie?

Je to složitost rozhodovacího procesu a nečitelnost Evropské unie navenek.

Jak jste spokojen s dosavadní prací českých europoslanců?

Nejsem spokojen, jsou to vesměs lidé, kteří pět let v Evropském parlamentu považovali za exkluzivní a luxusně placenou dovolenou. Já chci v EP intenzivně pracovat. Kdo mě zná, nepochybuje, že budu vidět i slyšet, budu-li do EP zvolen. A také jsem už od počátku řekl, že polovinu svého platu – zhruba 100 000 korun – rozdám potřebným.

Kterého europoslance si vážíte nejvíce?

Měl jsem rád již zesnulého Jiřího Havla.

Ve svých tiskových zprávách často kritizujete některé kroky současných poslanců. Jak obecně hodnotíte současnou vládu z pohledu bývalého premiéra?

Chci věřit, že se vydala v ekonomice správnou cestou. Přeji vládě, aby zhruba za 3 roky dosáhla alespoň poloviny hospodářského růstu, který byl dosahován za mé vlády (tehdy byl 7 %). Spokojím se tedy s 3,5 % růstu za současné vlády.

Kateřina Šafaříková v Lidových novinách nedávno uvedla, že sociálnědemokratický kandidát Jan Keller „odhání městskou levici". Jak se na stav současné ČSSD díváte jako někdejší předseda strany?

Je dobře, že si pan Keller politiku na této úrovni vyzkoušel. Příště už bude politikům radit s nějakou zkušeností. Sobotkovi tento králík vytažený z klobouku moc nevyšel.

Jedním z Vašich hlavních předvolebních témat je otázka „řešení vysoké nezaměstnanosti a tvorby pracovních míst". Jakými konkrétními kroky chcete napomoci řešení této problematiky?

Zachovat a dále rozšířit investiční pobídky pro investory tak, aby investoři přicházeli zejména do regionů a okresů s nejvyšší nezaměstnaností. Zavést opravdu incentivní podporu malých a středních podnikatelů. Zvýhodňovat dotačně firmy orientované na růst výkonů a pracovních míst. Uplatnit zákony, které umožní vytváření sociálních podniků obdobně jako v západní Evropě. Tam najdou namísto podpory v nezaměstnanosti a chudinských dávek práci i dlouhodobě nezaměstnaní. A konečně podporou veřejných investic.

Co byste rád změnil, pokud ve volbách do EP uspějete?

Téměř všechno. Česká veřejnost se o dění v EP musí pravidelně dozvídat. Využiji k tomu „svůj" server Vaše věc.

Jakého výsledku podle Vašeho odhadu LEV 21 dosáhne?

Získá jeden poslanecký mandát.

 

Převzato z www.eurozpravy.cz

zpět na úvodní stranu
Další aktuality