Aktuality

Paroubek láká voliče před volbami na dobré časy, když byl premiérem

Expremiér Jiří Paroubek sází na to, že si před eurovolbami lidé vzpomenou, jak se jim žilo, když by premiérem. A že mu pak dají hlas jako lídrovi kandidátky jeho strany LEV 21. "Zcela určitě bych se nechtěl někde v Bruselu ztratit a mít parádní pětiletou dovolenou, jak to předvádí většina europoslanců," řekl iDNES.cz Paroubek.

"Byl jsem premiérem země v době, kdy hospodářství země rostlo po oba roky sedmiprocentním tempem, kdy lidem rostly reálné mzdy i důchody a nevšiml jsem si, že by tehdy polovina domácností, jak je to dnes, žila od výplaty k výplatě," zdůrazňuje Paroubek. "Byl jsem premiérem v době, kdy se lidem slušně dařilo. To je myslím mimo jakoukoli pochybnost," dodává.

Právě na to sází ve své kampani před květnovými eurovolbami, do které je připraven vložit do pěti milionů korun. Už se také objevil na billboardech se sloganem "Mé odhodlání. Vaše budoucnost."

Počítá také s inzercí a se setkáními s voliči v krajských městech. Na svém volebním webu se také vymezil vůči bývalé pravicové vládě a rýpl si i do ČSSD, kterou dříve vedl. Z čela strany odstoupil, když v roce 2010 sociální demokracie sice vyhrála volby, ale výsledek umožnil koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

"Co způsobila vláda bizarních figur typu Nečase, Kalouska, Bárty, Johna atd.? Hospodářský pokles a morální marasmus. A současná sociální demokracie? Ta od doby mého odchodu z pozice předsedy strany oslabuje a oslabuje," napsal Paroubek na svůj web.

V průzkumu se skoro dotkl pěti procent a předběhl Samkovou

Věří teď jednomu z průzkumů od agentury SANEP, podle nějž není zcela bez šance. Když se v březnu agentura voličů ptala, koho z lídrů kandidátek jednotlivých stran by volili, podpořilo ho 4,6 procenta dotázaných. Tedy těsně méně, než potřebných pět procent. A skončil na sedmém místě, těsně za lidovcem Pavlem Svobodou.

Až za Paroubkem ale zůstali Klára Samková, která povede do voleb Okamurův Úsvit, dále šéf zelených Ondřej Liška či Ivan Bartoš, předseda Pirátů. Jiné průzkumy takovou šanci Paroubkovi nedávají, což ale bývalý premiér odbyl slovy, že průzkum SANEP je nejpřesnější. Potenciál pro svou stranu vidí dokonce mezi 6 a 7 procenty.

Loni na podzim ve volbách do Sněmovny dostal Paroubkův LEV 21 mizerných 3843 hlasů, což znamenalo volební výsledek 0,07 procenta. Paroubek ale věří, že v květnu to může být jinak. Jednak na podzim nekandidoval a pak také nyní všichni voliči v České republice dostanou volební lístek s jeho jménem. Při eurovolbách je totiž celá země jediným volebním obvodem, v němž lidé vyberou 21 zástupců České republiky v Evropském parlamentu.

Voliče má přesvědčit to, co hodlá Paroubek zdůrazňovat – že jako premiér pro Českou republiku v závěru roku 2005 vyjednal nejvíce peněz z evropských fondů na jednoho obyvatele ze všech států EU na roky 2007 až 2013 – celkem 30,6 miliardy eur. "Je žádoucí a nutné se ptát, kam tyto peníze přišly," poukazuje Paroubek na neschopnost svých nástupců při čerpání vyjednaných evropských peněz.

Ve svém evropském programu také bývalý premiér slibuje, že bude podporovat investiční plán pro celou Unii, podporu domácí výroby pro místní spotřebu, nebo omezení živelného přílivu imigrantů bez kvalifikace. Měl by být podle něj také dokončen vznik plně liberalizovaného trhu s elektřinou a plynem.

O případném pokusu o návrat do ČSSD, kdyby to v květnu ve volbách nevyšlo, nechce Paroubek mluvit. "Politiku nedělám proto, abych dostával trafiky, to možná dělají pan Sobotka nebo pan Babiš," opáčil iDNES.cz Paroubek.

A co by tedy dělal, kdyby to v eurovolbách nevyšlo? "Moje práce je ekonomické poradenství, kromě toho mám přednášky na vysokých školách, publikuji. Nemám žádný problém nebýt politikem. Jsem nezávislý člověk, na ČSSD, na vlastní straně, na komkoli," zdůrazňuje Paroubek, který stál v čele vlády od jara 2005 přesně rok, čtyři měsíce a deset dnů.

Zemanova cesta je pro mě odstrašující moment, tvrdí Paroubek

To, že politika pro něj znamená opravdu hodně, je však evidentní. Na svůj web napsal, že jeho politická kariéra byla "mimořádně úspěšná a zdaleka nekončí".

To potvrdil i iDNES.cz. "Chci být velmi silně zapojen do české politiky. Nepochybně," řekl. Vydat se ve stopách Miloše Zemana, který se po nezdaru v prezidentské volbě v roce 2003 stáhl do ústraní na Vysočinu a loni ovládl první přímou volbu hlavy státu, ale Paroubka podle jeho slov neláká.

"Mám jinou představu o politice, než je vrchol tohoto typu. Myslím, že se mu teď ani nijak zvlášť nedaří. Kdybych si představil možnost jít touto cestou, tak je to pro mě spíš odstrašující moment," řekl iDNES.cz bývalý premiér Paroubek.

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/politicke-plany-expremiera-jiriho-paroubka-fe6-/domaci.aspx?c=A140414_113707_domaci_kop, autor: Josef Kopecký

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality