Aktuality

Pan Ki-mun dobře pochopil podstatu problému v Palestině

V současné době dochází ke krvavým útokům, zejména ze strany velmi mladých Palestinců, na Izraelce, často především na ortodoxní židy. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, na rozdíl od nekriticky proizraelského českého tisku, velmi dobře pochopil, o co jde. Chápe to zřejmě i premiér Netanjahu, který by však musel od základu přehodnotit svou politiku vůči Palestincům, která je postavena na totální vojenské převaze Izraele a na pozvolném, leč vytrvalém, měnění demografické mapy okupovaných arabských území na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě ve prospěch židovského obyvatelstva.

Čím více Palestinci hovořili o potřebě jednání jako slabší partner Izraele ve sporu, tím více se jim konečný cíl vzdaloval. Jejich konečným cílem je vyhlášení suverenity Státu Palestina, ostatně již dnes přijímaného naprostou většinou států světového společenství, což ovšem Netanjahuova vláda vytrvale ignoruje.

 

Pro Izrael je opravdu škoda, že v posledních parlamentních volbách nezvítězila volební aliance postavená na jménech Herzog a Livniová, která přicházela s mnohem realističtějším konceptem řešení a mírového uspořádání vztahů s Palestinci.

 

Rozbuškou pro ozbrojené útoky mladých Palestinců je zřejmě nepodložená informace o zamezení přístupu muslimů na Chrámovou horu. Nicméně to podstatné, co musí Izrael řešit, a je dobře, že jej k tomu vyzval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, je, aby ukončil okupaci palestinských území okupovaných od šestidenní izraelsko-arabské války v roce 1998.  Premiér Netanjahu, pokud bude chtít uklidnit současný konflikt, který jinak bude nepochybně eskalovat, by měl přijít s realistickým  „jízdním řádem“ toho, jak celou věc řešit, pokud jde o palestinskou svrchovanost na okupovaných arabských územích a naplnění mnoha rezolucí Valného shromáždění OSN v tomto směru.

 

Ani výroky premiéra Netanjahua na adresu velkého muftího Jeruzaléma, z kterého udělal inspirátora Hitlerova holocaustu, jistě svou ahistoričností nepřispívají k uklidnění zjistřené situace. Situaci samozřejmě mohou klidnit, alespoň pokud jde  palestinské a izraelské Araby, svým rozvážným přístupem i představitelé Palestinců.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality