Aktuality

P. Telička a lobbisté miliardářů

Lidé na kandidátce ANO do Evropského parlamentu by měli být to nejlepší, co politické strany umí v Česku nabídnout, v evropských volbách jde přece o mnoho. Evropský parlament je jediný přímo volený orgán Evropské unie, demokratická vizitka EU. U některých stran jsou ale volby do EU parlamentu jenom vedlejší kolej jejich politických zájmů a pro mnohé politiky spíše trafika než prostor pro realizaci jejich politických programů. A v tomto přístupu bohužel není velký rozdíl mezi většinou politických stran. Která velká politická strana by nabídla do Evropského parlamentu například svého předsedu nebo místopředsedu? Ovšem kandidátka ANO Andreje Babiše je zcela jiná.

Na kandidátce do Evropského parlamentu ANO se to totiž hemží lobbisty. A ne ledajakými lobbisty, ale špičkovými euro lobbisty. Dalo by se říci, že jedničkami českého lobbistického průmyslu. Ve vedení kandidátky je pan Telička, který je lobbistou posledních deset let, a to od té doby, co opustil pozici eurokomisaře.  Prakticky ihned po ukončení činnosti v Komisi si založil společně s Petrem Ježkem společnost BXL Consulting na poskytování lobbingu. Petr Ježek je mimochodem na druhé pozici kandidátky ANO do Evropského parlamentu, a tak vedení kandidátky ANO je shodné s vedením společnosti BXL Consulting. Pavel Telička se v předchozích letech angažoval jako poradce mnoha miliardářů i politiků, vzpomeňme například jeho působení pro pana Bakalu, kde dokonce hájil jeho zájmy ve společnosti spravující sporné byty OKD , nebo jeho angažmá pro pana Bártu z Věcí veřejných, v Poslanecké sněmovně interpelované kvůli platu vyššímu, než je plat ministra, či předchozí lobbing pro pana Babiše. 

Lidé z hnutí ANO jsou sami rozčarovaní kandidátkou ANO do eurovoleb.  Na ECHO24 uvedl jeden z Babišových klíčových lidí Jan Kasl, že Telička měl klíčové slovo pro celou první desítku na kandidátce a také, že „je to jeho tým. Lidé z ministerstva zahraničí a z firmy BXL“,  a také pro Lidové noviny uvedl, že „samozřejmě v ANO jsou rozčarováni z evropské kandidátky, z deseti jmen, které si nadiktoval Pavel Telička“.

Pavel Telička a jeho tým je jistě zkušený v lobbingu a velice pragmatický, pracuje pro toho, kdo dá nejvyšší nabídku. Takže, pokud jim hodíte svůj hlas, budou jistě rádi, vždyť jejich lobbistická cena v očích českých miliardářů tím jenom stoupne. A privatizace kandidátky zajišťuje výbornou týmovou spolupráci do budoucna.  Ano budou se mít líp.

 

Jiří Paroubek, expremiér a lídr strany LEV 21 pro volby do EP

zpět na úvodní stranu
Další aktuality