Aktuality

Odhady vývoje německé ekonomiky ve 2. čtvrtletí nejsou vůbec pozitivní

Ač o tom čeští ekonomičtí analytici neradi hovoří, neboť se to příliš nehodí do jejich odhadově veselého krámu, zdá se, že německá ekonomika, která první čtvrtletí potěšila růstem 0,8 %, což je její nejrychlejší růst za tři poslední roky, bude ve druhém čtvrtletí, pokud ne klesat, nejspíše stagnovat.

Například v květnu německý průmysl oproti dubnu poklesl o 1,8 %, což je vůbec největší propad za více než dva roky. Německé ministerstvo hospodářství uvádí, že důvodem poklesu je květnový státní svátek. Ano, to může být jeden z důvodů, ale bylo by velmi naivní tvrdit, že je to jediným důvodem.

Připomínám, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o 2,9 % a analytici už snížili odhad růstu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí z 3 na 2,5%. A jak víme, realita bývá spíše mnohem horší, než jak hovoří odhady analytiků.

Stagnace, propad nebo pouze velmi mírný růst ekonomiky USA se zcela jistě projeví na stavu ekonomiky EU, a nejrychleji se projeví – a možná už se projevuje – na ekonomice německé. A nepříznivý stav německého hospodářství se rozhodně projeví v ekonomice české. Vždyť Německo je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky.

Místo povinného optimismu by se čeští ekonomičtí analytici a také vláda měli soustředit na hledání kroků, které by pomohly minimalizovat negativní vliv možné stagnace německé ekonomiky na ekonomiku českou.  

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality