Aktuality

Nová intifáda na obzoru

Prezident Trump plní své předvolební sliby. Na některé hloupé předvolební sliby by ovšem měl spíš zapomenout.

Se zrušením Obamacare sice hluboce nesouhlasím, ale dovedu je pochopit. Protože prostě vychází z Trumpova vidění světa. Jiné je to však s rozhodnutím uznat Jeruzalem za hlavní město Izraele.

 

To rozhodnutí pochopit prostě  nedokážu. Trumpovi přece musí být jasné, že zahraničně politicky to silně zkomplikuje pozici USA v rozvojovém světě. A to nejen v desítkách muslimských zemí, ale také v zemích nemuslimských.

 

Rozhodnutí podobného typu, jako je to o uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele, vedou Spojené státy jen do politické izolace. Od takového rozhodnutí se totiž musí distancovat i  blízcí  spojenci USA. A to nejen spojenci v arabském světě, jako je Maroko či Egypt, ale také spojenci z EU.

 

EU prostě z principu nemůže souhlasit s porušováním mezinárodního práva. A pokud EU nesouhlasí například s anexí Krymu Ruskem, byť tam proběhlo referendum, které toto odtržení Krymu od Ukrajiny posvětilo, pak v Jeruzalémě na západním břehu Jordánu žádné referendum neproběhlo. Zato proběhla válka. 

Kdyby referendum  proběhlo, byla by to jiná věc. Ale těžko předpokládat, že by s tím arabští obyvatelé, kteří v okamžiku anexe tvořili v Jeruzalémě většinu obyvatel, souhlasili.

 

Rozhodnutí Trumpa o případném přesunu ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma nebude následovat mnoho států. Ale D. Trumpovi jsou zřejmě zahraničněpolitické komplikace vcelku lhostejné. Jemu jde o domácí, zejména židovské publikum, které tvoří významnou část amerického elektorátu a které má velmi silný vliv na americké veřejné mínění. Trump si prostě buduje voličskou základnu pro příští volby prezidenta i volby kongresmanů, včetně Senátu. Je otázka, zda se mu to může podařit.

 

To, že toto rozhodnutí vyvolá problémy i přímo v Izraeli, je zřejmé. Izraelští Arabové i Arabové ze západního břehu Jordánu budou vedení k tomu, aby zahájili intrádu. Alespoň k tomu je vyzvalo dnes jiz poněkud skomírající hnutí Hamás, které chce takto získat novou politickou sílu.

zpět na úvodní stranu
712 z 712
Další aktuality