Aktuality

Nepřiměřené obchodní marže u základních druhů potravin v obchodních řetězcích

Když jsem před více než dvěma lety upozorňoval na to, že ceny základních druhů potravin jsou v českých obchodních řetězcích až o třetinu vyšší než v německých, nemluvě pak vůbec o poměru v kvalitě zboží, nikoho to příliš nevzrušovalo. Tehdejší pravicová vláda se necítila povinována zasahovat a ÚHOS se zabýval „vyššími záležitostmi“.

Podle údajů Potravinářské komory ČR dosahují ceny základních druhů potravinářského zboží následující obchodní marže (tedy obchodní přirážky k nákupní ceně): rohlík: 36 %, litrové polotučné mléko:  41 %, máslo: 50 %, lovecký salám 51 %, eidam 76 %, tvaroh 100 % a ochucené sýry dokonce 107 %.

Je zřejmé, že tyto obchodní marže jsou skutečně až neslýchaně vysoké a není proto divu, že se rozdíly mezi českými a německými cenami základních druhů potravinového zboží nezmenšují, ale spíše naopak. Vláda a ÚHOS by měly hledat cestu, jak tuto situaci urychleně napravit a jak dostat obchodní marže obchodních řetězů na úroveň obvyklou například v Německu, Rakousku nebo jiných zemí západní Evropy.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality