Aktuality

Nepochopitelná politika Západu

Česká média dnes na situaci v Iráku, kde se islámští radikálové stále přibližují k Bagdádu, zaujalo ponejvíce to, jak se podepíše na cenách ropy.

Zajímavější je ovšem sledovat to, čemu se česká média snaží vyhýbat: nepochopitelnou politiku Západu na celém Středním východě a v oblasti Perského zálivu.

Ve své nenávisti proti Bašáru Asadovi Západ podporoval a stále, i přes to, že se současný nábožensky tolerantní režim v Sýrii těší podpoře naprosté většiny tamních obyvatel, podporuje syrskou „opozici“, kterou i vyzbrojil moderními zbraněmi. Ty teď, zdá se, jsou radikálními islamisty používány i v Iráku. ISIS se už zřejmě stala nejbohatší teroristickou organizací světa. Podle vysokého zpravodajského důstojníka měla organizace před dobytím Mosulu 875 milionů dolarů, nyní má k dispozici dalších 1,5 miliardy dolarů.  

Spojené státy vysílají do Iráku údajně k ochraně své ambasády 275 vojáků. K ochraně civilistů by ovšem Západ měl hlavně revidovat svůj postoj oblastem Středního východu a Perského zálivu a začít výrazně podporovat legitimně zvolenou iráckou vládu. A naprosto přehodnotit svůj postoj k legitimně zvolené vládě v Sýrii.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality