Aktuality

Nekonečný seriál odvetných akcí mezi Izraelem a Hizballáhem

Poněkud nerozumím vojenským a politickým stratégům současné Netanjahuovy vlády. Když v minulém týdnu z okupovaných území Golanských výšin zaútočila izraelská armáda na syrské území, zahynuly při tom i někteří vysocí činitelé Hizballáhu a také Íránský vojenský generál. V izraelském tisku (oficiální mluvčí vlády, tak jako většinou, přešel celou věc mlčením) to bylo prezentováno jako snaha zamezit hrozícím raketovým útokům, které by Hizballáh podnikl na území Golanských výšin.

Za dobu od tohoto izraelského „preventivního“ útoku byl však v oblasti zaznamenán jediný masivnější raketový útok, a tím bylo vystřelení několika desítek raket, kterými islamisté útočili na pokojné obyvatele Damašku.

Hizballáh, jak se dalo očekávat, přistoupil k odvetným útokům na vojenské cíle v Izraeli, a tak se zdá, že ozbrojené příměří dodržované od roku 2006 oběma stranami, tedy Izraelem a Hizballáhem, může velmi rychle skončit.

Činitelé obou stran konfliktu by měli přestat se vzájemnými útoky a místo toho hledat způsob mírového soužití. Tím hlavním nepřítelem by měl být pro všechny Islámský stát. Hizballáh proti Islámskému státu na straně syrské armády skutečně aktivně bojuje.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality