Aktuality

Nechutný nápad ukrajinské vlády

Ukrajinská vláda se rozhodla, že poté, co se v oblastech Doněcku a Luhansku konaly volby v režii povstalců, přestane vláda lidem z těchto oblastí vyplácet sociální dávky a nebude proplácet ani další dotace. „Dokud budou území kontrolovat samozvanci, vláda tam dotace nepošle. Až z Doněcka a Luhanska zmizí pryč ruští teroristé, neprodleně každému vyplatíme ty sociální dávky, na které má nárok,“ prohlásil Jaceňuk na zasedání vlády.

Jednak by se s A. Jaceňukem dalo ostře polemizovat v tom, zda tyto proruské oblasti skutečně ovládají „ruští teroristé“, ale hlavně považuji za zcela nepřijatelné, že si ukrajinská vláda bere za rukojmí nevinné obyvatele Donbasu. Ukrajinská vláda by se naopak měla snažit lidem zasaženým občanskou válkou na Ukrajině pomoci, a nikoli „skrz“ně vydírat Rusko, potažmo i Západ, ale hlavně obyvatele tohoto ukrajinského území samotné, kterým v podstatě ukrajinská vláda říká: „pokud budete proruští, od nás nic nedostanete, i když na to máte právo“. Dá se dokonce říci, že jde o plošnou diskriminaci obyvatel určitého území, tedy něco, co nemá s demokracií absolutně nic společného. Před několika měsíci hodila skupina lidí opozičního ukrajinského poslance do popelnice, nyní v podstatě to samé dělá sama ukrajinská vláda s obyvateli určité části své země!

Jaceňuk uvedl, že dodávky plynu na toto území Ukrajina nezastaví, ale o tom, že lidé, kteří v důsledku občanské války, mimo jiné v důsledku prudkého poklesu ukrajinské ekonomiky, přišli o práci (někdy jistě i o bydlení) a jsou nyní existenčně závislí na sociálních dávkách, které jim nehodlá vyplácet, takže na placení účtů za plyn mít nebudou, už Jaceňuk nehovoří…

Doufám, že na základě proběhlých voleb bude na Ukrajině co nejrychleji postavena nová vláda, která se bude snažit ukončit občanskou válku na východě svého území a stabilizovat ukrajinské hospodářství – a od šíleného nápadu, s nímž nyní přišel současný ukrajinský premiér Jaceňuk, ustoupí.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality