Aktuality

Na návrhu služebního zákona je nejcennější dohoda vlády a pravicové opozice. Jinak nic moc

Na novém návrhu služebního zákona je nejcennější, že se podařilo dosáhnout dohody mezi vládou a pravicovou opozicí o tom, že zákon bude přijat všemi vládními stranami i dvěma opozičními pravicovými stranami. To znamená, že při případné změně vlády a nastoupení pravicového kabinetu by neměl být žádný problém, aby byl tento zákon respektován.

Na druhé straně ale tato právní norma, tak jak je navržena, ani zdaleka nezajišťuje odpolitizování státní sféry a nezávislost státních úředníků. Při změně vlády není nic snazšího než odvolat příslušného náměstka na ministerstvu vnitra a zajistit rozsáhlé personální změny na státních úřadech.

Nyní se ukazuje, že má tento návrh i další nedostatky. Například tento nový návrh služebního zákona znovu umožňuje vyvádět miliardy korun, které jdou na vzdělávání úředníků, do soukromých firem. Původní návrh přitom počítal s tím, že si generální ředitelství zajisti úřednické zkoušky samo. Tím, že opozice prosadila zrušení generálního ředitelství, se problém objevil znovu. A je třeba říci, že na vzdělávání úředníků nejdou ročně malé peníze, např. v roce 2012 to bylo 8 miliard korun.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality