Aktuality

MMF by měl být méně optimistický a více analytický

Pokud jde o odhad vývoje české ekonomiky v tomto roce, je Mezinárodní měnový fond, který odhaduje růst o 2,5 %, velkým optimistou. Zatím žádné celosvětové instituce, nevyjímaje MMF a Světovou banku, ve svých odhadech vůbec nereflektují pokles americké ekonomiky v prvním čtvrtletí o závažných 2,9 %.

Pokud tento pokles bude trvat i ve druhém čtvrtletí (a to se ukáže v průběhu prázdninových měsíců), bude to mít nepochybně vliv na křehké oživení ekonomiky v Evropě, a zejména v Německu.

Česká ekonomika, jak známo, je s německou ekonomikou velmi silně provázána. A přes 80 % českého zahraničního obchodu jde do zemí EU. Nepříznivý vývoj v evropské ekonomice se tedy nemůže nepromítnout do vývoje českého hospodářství.

Od mezinárodních institucí typu MMF bych očekával, že v situaci, kdy značně poklesne hospodářství největší světové ekonomiky, zbystří a budou schopny jasně říci, které prorůstové faktory v EU budou pozitivně působit na vývoj jejího hospodářství. Zmíněných 2,5 % růstu ČR se může už po 3. čtvrtletí ukázat jako nadsazené číslo.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality