Aktuality

Miroslav Němec: Tresty pro agresivní motoristy jsou směšné a bude třeba podstatně přitvrdit!

V posledních letech není snad týden, aby nějaký agresivní motorista neujížděl před policejní hlídkou. Značně přibylo i případů, kdy účastník dopravní nehody z místa ujede, aniž by zraněným poskytl či alespoň přivolal pomoc, a někteří dokonce použijí vozidlo jako zbraně proti zasahujícím policistům.

V důsledku takovýchtovysoce společensky nebezpečných jednání agresívních řidičů vznikají nejen obrovské škody majetkové, ale i naprosto nenapravitelné škody na životech spoluobčanů, dokonce i policistů, kteří se snaží těmto škodám na majetku ostatních občanů zabránit. O tom svědčí řada „honiček“ jako vystřižených z přihlouplých amerických filmů, kde všichni zúčastnění, včetně policistů, doslova ohrožují široké okolí nejen rychlou jízdou, ale často i střelbou. Přitom by úplně stačilo nahlásit směr úniku takového vozidla, včetně identifikačních markantů, a přehradit mu trasu zastavovacím pásem s hřeby na takovém místě, aby nemohl být nikdo jiný ohrožen. I když to nebude možné realizovat úplně vždy, rozhodně se tím ušetří minimálně za zničená či poškozená policejní auta a také životy všech zúčastněných, neboť unikající vozidlo lze přece sledovat i z vrtulníku policejní letky, která má stejně pohotovost a musí nalétat normované hodiny, které se pak někdy nalétávají dost nesmyslně až zbytečně.

Doufám, že nejen tento článek, ale zatími poslední případ 22letého zfetovaného řidiče, který v noci z pátku na sobotu ujížděl před silniční kontrolou u Brandýsa nad Labem a ve směru na Kostelec nad Labem ve vysoké rychlosti najel na další policejní hlídku, která se ho snažila zastavit,policistku v uniformě přejel, způsobil ji těžká zranění hlavy a otevřenou zlomeninu holenní kosti, kterýmžto zraněním tato mladá policistka v nemocnici podlehla, bude tím, co snad donutí i české politiky přemýšlet více o své práci. Snadnebudou spoléhat jen na to, co jim kdejaký funkce chtivý policejní začátečník, skokan roku či snad rádoby reformátor někde v hospodě nakuká. Je totiž třeba pozměnit některé zákony, opustit populistické fráze o zvláštní ochraně dětí a mladistvých, byť se chovají jako staří zločinci, a celkově přitvrdit!

Agresivita, zejména mladých řidičů, se neustále stupňuje, neboť jim chybí nejen řádná výchova již z rodiny,ale působí na ně i výchovně netečné školy, kde se učitel dnes již nebojí jen o místo, ale doslova se bojí některých agresívních studentů. Místo aby proti takovým studentům vhodně zasáhl, či alespoň na nevhodné a agresivní chovánítakových nevychovaných„spratků“ upozornil, neriskuje a raději si to nechá pro sebe. A tím se již v dětských agresorech vytváří představa, že si mohou dovolit úplně všechno.

Bude třeba zkvalitnit nejen práci autoškol a zkoušek nových řidičů, zavést první řidičský průkaz na zkoušku, a neosvědčí-li se řidič, tento průkaz mu odebrat. Bude třeba podstatně zpřísnit pokuty ukládané za závažné dopravní přestupky s prvkem agresivity a bude třeba, aby to policie přímo na silnicích denně kontrolovala. Policie musí mít podle služebních území svých základních útvarů přehled o tom, komu byl odebrán řidičský průkaz. Takovou osobu si musí umět také pohlídat. Není možné, aby takřka všichni občané z dané lokality věděli, že ten či onen má odebraný řidičský průkaz a stále jezdí, a aby to tamní policie nevěděla či se tvářila netečně!

Policie musí denně pracovat na poznatcích od občanů, včetně těch, že někdo jezdí bez řidičského oprávnění či v podnapilém stavu a ohrožuje ostatní. Takového delikventy si musí umět policie uhlídat, zejména pomocí hlídek v terénu a podkladů, které hlídkám musí dodávat starší inspektor pořádkové služby s územní odpovědností, jenž tyto informace musí mít o všech delikventech na svém území a také s nimi musí denně pracovat.

A pokud se stane tak otřesný případ, o kterém jsem se zmínil shora a který mne přiměl k napsání tohoto článku, je třeba provést nejen správnou právní kvalifikaci podle trestního zákona, vyšetřování případu nikterak neprodlužovat a uložit takovému zločinci trest za vraždu na samé horní hranici možností daných zákonem přesto, že je blízký věku mladistvého, a i pro výstrahu ostatním ho zařadit k výkonu trestu tam, kde bude muset po celou dobu výkonu trestu, a pod řádným dozorem, tvrdě pracovat, neboť benevolentnost v tomto směru k ničemu nevede, nikoho nepřevychová. Trest odnětí svobody musí každý odsouzený chápat zejména jako újmu na jeho právech právě za jeho předešlé protiprávní chování, které nemůže společnost trpět.

Doc. JUDr. Miroslav NĚMEC, Ph.D., stínový ministr vnitra za LEV 21 a kandidát do Evropského parlamentu za LEV 21

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality