Aktuality

Ministr Dienstbier odmítá spolupracovat na služebním zákoně

Ukazuje se, co jsem věděl od samého počátku. J. Dienstbier není týmovým hráčem, a nehodí se proto pro spolupráci ve vládě.

Jakkoli i mohu souhlasit s jeho argumenty proti „kompromisu“ vlády s českou pravicí, která v tomto klání zbytečně získala politické body, pokud vláda rozhodne ve sboru, a úprava služebního zákona byla dohodnuta i v rámci koalice, musí předseda legislativní rady vlády a ministr Sobotkovy vlády celou věc vykonat.


To už není jen otázka toho, co se J. Dienstbierovi líbí nebo nelíbí. Ve vládě musí platit subordinace. Silný předseda vlády by takovéhoto ministra vlády nejspíš okamžitě vyměnil a sklidil by za to potlesk. Po hříchu si ale myslím, že Dienstbier hraje vyšší hru. Počítá s tím, že B. Sobotka jako předseda vlády dřív nebo později skončí, a nechce s ním už svazovat svůj politický osud.
Pokud J. Dienstbier odejde z vlády už teď, neponese za ni zodpovědnost a bude pak moci na sjezdu ČSSD straníkům s krátkou pamětí tvrdit: „Já jsem vám to říkal!“ A sem tam mu třeba i nějaký prosťáček uvěří.

Krize sociální demokracie a jejích špiček se dále prohlubuje.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality