Aktuality

Merkelová jde do voleb posílena

Angela Merkelová dostala na předvolebním sjezdu nejsilnější vládní strany CDU velmi silný mandát, pokud jde o možnost obhájení kancléřského úřadu ve volbách v příštím roce.

Volby do Bundestagu se v Německu uskuteční v září příštího roku a klerikální CDU do nich nevstupuje právě s nejlepším skóre. V zemských volbách v průběhu tohoto roku byla taro strana silně oslabena a hlasy jí odčerpávala především pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD).

 

Ve vystoupení A. Merkelové na předvolebním sjezdu CDU zazněly tedy akcenty jak strategického, tak taktického charakteru. A Merkelová poprvé jasně vystoupila proti používání burek muslimských žen na veřejnosti v Německu. Její stanovisko je jasné a má v podstatě odčerpat od AfD ty voliče, kteří se nechali strhnout protiimigrační a protimuslimskou rétorikou.

 

Merkelová a její ministr vnitra de Maiziére zcela nepochybně během příštích devíti měsíců udělají vše porto, aby ze země začali být vyexpedováváni imigranti, kteří v Německu neobdrží azyl. A. Merkelová zkrátka přitvrzuje azylovou politiku.

 

Pokud jde o strategické vyznění jejího projevu, bylo ve znamení další modernizace Německa, německého průmyslu a hospodářství obecně a také posílení rozvoje a tolerance v německé společnosti. Delegáti sjezdu odměnili její projev jedenáctiminutovým potleskem ve stoje, což je druhý nejdelší potlesk po jejích projevech na sjezdech CDU za dlouhá léta, co je předsedkyní. (Jen na jednom sjezdu měla potlesk delší, tedy 13 minut.)

Merkelová obdržela v tajné volbě 89,5 % hlasů delegátů sjezdu, a dá se říci, že má velmi silný mandát k dalšímu politickému postupu. A také, že má silný mandát do voleb, aby již po čtvrté mohla být zvolena německou kancléřkou.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality