Aktuality

Mateřské společnosti českých bank prošly strestesty ECB úspěšně

Ve strestestech Evropské centrální banky (ECB), jejichž hodnocení bylo založeno na zkoumání stavu bankovních rozvah k poslednímu dni roku 2013 a na zátěžových testech, které sledovaly, jak by rozvahy bank ustály případné šoky, neuspělo 25 bank. Podle očekávání většinou italských, řeckých a kyperských.

Pro české střádaly může být dobrou zprávou, že zátěžovými testy ECB prošly všechny mateřské skupiny českých bank, tedy zejména KBC, Société Générale a Erste Group, přičemž zejména poslední jmenované podle mnohých vážně hrozilo, že vzhledem ke svým pololetním hospodářským výsledkům by nemusela strestesty zvládnout, což by pochopitelně velmi srazilo její reputaci.

Problémem pro Erste Group byly potíže v Rumunsku, ale jména v Maďarsku. Erste Group musela v očekávání strestestů ECB udělat odpisy vadných aktiv a v pololetí tak vykázala rekordní ztrátu 929,7 milionů eur. Investice při akvizici maďarské dcery byla dokonce v novodobé historii Rakouska největší, jakou kdy rakouská společnost realizovala, přičemž o pár let později se přesně zde zrodila také v novodobé rakouské historii nejvyšší ztráta, jakou kdy kterýkoli rakouský podnik utrpěl.

Naštěstí pro české (a další zejména východoevropské) střádaly se zdá, že Erste Group krizovou situaci překonala a je v pořádku.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality