Aktuality

Lidovci na rozcestí

Víkendový sjezd Lidovců představil veřejnosti nejkonsolidovanější vládní stranu. A současné také stranu nejmenší, která ovšem má ambici, po vytvoření předvolební aliance se Starosty, se stát bohatou koaliční nevěstou.

U části lidoveckých funkcionářů bylo cítit jisté napětí z této aliance, neboť pro dvoučlenné předvolební koalice je nezbytné dosažení 10 % volebního výsledku. Jiří Čunek, který cítí tuto tenzi uvnitř strany, a cítí také obavy lidoveckých funkcionářů zejména na Moravě, kde má KDU – ČSL tradičně silné pozice, že se zbytečně budou muset dělit o místa na kandidátkách, vyzval předsedu strany Bělobrádka k přímému souboji o předsednictví.

 

Prohrál a Bělobrádek vyhrál se zdrcujícím skóre 84 % ku 16 %. Lidovci otevřeli  na svém sjezdu cestu předvolební alianci se Starosty dokořán. A jen na kvalitě jejich volební kampaně bude záviset úroveň konečného volebního výsledku. Pokud to bude průměrně progresivně vedená volební kampaň, může se  volební výsledek aliance pohybovat mezi 12 – 15 %. A to by z Lidovců a Starostů okamžitě udělalo jeden ze dvou rozhodujících vyjednávacích subjektů o příští vládě.

Jinak po hříchu byl lidovecký sjed spíše nudný, žádné nové myšlenky nepřinesl. Lidovečtí předáci jistě  mohli využít lépe potenciálu klidné vládní síly, která vcelku s přehledem zvládá svoji pozici ve vládě a dokáže být  tím rozhodujícím jazýčkem na vahách, a to nejen ve vládě, ale často i v české politice obecně. Ve vedení Lidovců dochází vlastně k jediné významnější změně a sice té, že namísto europoslankyně Roithové, která již nekandidovala na funkci místopředsedkyně strany, byl novým místopředsedou strany zvolen ministr kultury Hermann. Co je pak pro Lidovce typické, a co jim příliš nesvědčí, je to, že ve vedení strany nemají nyní  zastoupenu  žádnou ženu. Předvolební alianci se Starosty však považuji za strategicky velmi vhodný nástroj k tomu, aby Lidovcům zachoval konfesijně laděné hlasy a přitom jim otevřel cestu k hlasům voličů, kteří uvažují jasně sekulárně.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality