Aktuality

L. Zaorálek zaujal k boji s Islámským státem rozumný postoj

Ministr Zahraničí L. Zaorálek na konferenci protidžihádistické koalice pořádané Spojenými státy uvedl, že by v boji proti Islámskému státu (IS) neměla být vyloučena spolupráce s Íránem a B. Asadem.

Se Zaorálkovým postojem nelze než souhlasit. „Koalice ochotných“ sice na pozice IS v Iráku i Sýrii utočí ze vzduchu, a to nyní údajně i s pomocí Iránu, ale vzdušné útoky na rozprášení IS nemohou stačit. Je třeba přidat také pozemní operace a syrská armáda B. Asada čítající zhruba 300 tisíc mužů a zocelena téměř čtyřletým bojem s islamisty je nepochybně jednou z nejbojeschopnějších armád světa a momentálně se vyrovná i izraelské armádě.

Chaos, který nastal v Libyi po svržení M. Kaddáfího, umožnil, aby zde vznikaly výcvikové tábory IS, kde jdou podle zjištění USA cvičeny stovky bojovníků. I z tohoto hlediska by bylo vhodné, aby Západ přehodnotil postoj k syrskému prezidentu Asadovi a bral jej jako možného spojence v boji proti Islámskému státu, nikoli jako protivníka, jehož je nutné svrhnout.

 Také Teherán je motivován pomoci šíitské irácké vládě v boji proti Islámskému státu.

Zkrátka, pokud chce Západ IS skutečně porazit a pokud do Iráku a Sýrie nechce NATO a jeho spojenci vyslat vlastní pozemní jednotky, musí zásadním způsobem změnit své vztahy s Asadem i Teheránem.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality