Aktuality

L. Zaorálek na Ukrajině objevil Ameriku

Po zhruba ročním tápání v otázce Ukrajiny dochází L. Zaorálek k velmi moudrému názoru, a sice že konflikt na východě Ukrajiny nemá vojenské řešení. Ale pokud vím, L. Zaorálek před rokem velmi horlivě podporoval státní převrat na Ukrajině. Ten vedl k sesazení legálně zvoleného prezidenta Janukovyče a v kratším čase také k eskalaci úsilí separatistů na východě Ukrajiny. Státní převrat v Kyjevě byl spouštěčem občanské války na východě země. To vše ale také L. Zaorálek zlehčoval.

Vláda v Kyjevě a některé politické kruhy Západu se sice mohou opíjet představou, že vše spasí nové dodávky zbraní do rukou ukrajinské vlády. Zdá se však, že tím hlavním problémem je nechuť ukrajinských vojáků – tedy těch běžných odvedenců, nikoli fanatiků z Pravého sektoru apod. – kteří prostě netuší, proč vlastně vést válku proti svým spoluobčanům na východě země a riskovat své životy.

Současná ofenziva tzv. rebelů ukazuje, že ukrajinská armáda prostě nebude schopna řešit začlenění východu země do Ukrajiny vojenskou silou. A Rusko si jistě uvědomuje, že Donbas nemůže být anektován tak, jako se to stalo s Krymem.

Vítám proto názor L. Zaorálka a věřím, že si za ním bude stát a veřejně ho sdělovat také na setkání ministrů zahraničí EU či v NATO. Konflikt na východě Ukrajiny skutečně nemá vojenské řešení a je třeba začít co nejrychleji jednat a hledat rozumné kompromisní mírové řešení. Závody ve vyzbrojování na obou stranách fronty nemají rozumné východisko.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality