Aktuality

Krátkozrakost českých putinobijců i ČNB při hodnocení situace v Rusku

Jak ve stanovisku guvernéra ČNB, tak v českých médiích, zejména v ČT, která do vysílání velmi často zve známé putinobijce typu P. Romancova, se objevuje tvrzení, že ruský trh není pro Českou republiku významný a že je to vlastně riziko toho kterého podnikatele…

ČNB i putinobijci v médiích však vidí věci parciálně, nikoli v celém jejich kontextu. Nevidí tak celý problém národohospodářsky. A už vůbec nevidí, že české firmy, které na ruském trhu jsou, například Moravské naftové doly, Alta Brno, PSG, Hamé atd., jsou ohroženy na svém „životě“.  Pokud se ruskému hospodářství povede špatně, tyto firmy mohou propouštět stovky, možná i tisíce zaměstnanců a některé menší mohou v důsledku problémů s ruským trhem i zcela skončit. Také Státní exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) hrozí v důsledku propadu rublu mnohamiliardové ztráty.

Oceňuji, že ministerstvo průmyslu a obchodu bude k situaci v Rusku přistupovat odpovědněji než ČNB. Ministr Mládek již ohlásil, že v pondělí vládě navrhne vznik komise, která se bude zabývat dopadem poklesu rublu na českou ekonomiku a české exportéry.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality