Aktuality

Kontrasignace asociační dohody mezi Ukrajinou a EU

Zdá se, že v případě asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií zase jednou zvítězila politika nad ekonomikou. EU ani nevyčkala na výsledky parlamentních voleb na Ukrajině, které určí charakter příští ukrajinské vlády, tedy zda půjde o vládu vytvořenou a působící podle demokratických principů a zda tedy bude politický režim na Ukrajině plně demokratický. Současný politický režim na Ukrajině a současná ukrajinská vláda jsou v zásadě nelegitimní, vzniklé politickým převratem.

Ukrajina před sebou má obrovské hospodářské problémy, které rozhodně nemůže vyřešit uvolnění obchodu s EU formou odstranění cel pro ukrajinské zboží. Situace ukrajinského státního rozpočtu si vyžádá zhruba 250 – 300 miliard eur. Chci vidět ty evropské politiky, kteří poté, co odsouhlasí bod A, tedy přijetí asociační dohody, přejdou k bodu B, tedy k přesvědčování občanů zemí Evropské unie o nezbytnosti toho, najít v evropské kase (tedy v kasách 28 členských států EU) peníze na sanaci ukrajinských financí ve výše naznačené výši. A to ještě vůbec nemluvím o ukrajinské ekonomice, zejména o tragicky zaostávající ukrajinské infrastruktuře, jejíž dobudování, které je předpokladem pro masivní příliv zahraničních investorů, si vyžádá další desítky miliard eur, které nebude možné uhradit z jiné než evropské kasy.

Naplnění bodů, které zjednodušeně popisuji v této zprávě, si vyžádá nejméně dvě desítky let. A tuto dolní časovou mez bude možné naplnit pouze tehdy, pokud bude vše bezchybně fungovat.  Spolupráce mezi EU a Ukrajinou bude muset být dlouhodobě bezchybná a bezvadně bude muset působit i ukrajinská vláda a ukrajinská administrativa.

A to ani nerozebírám takové „drobnosti“, jako je například existence občanské války na východě ukrajinského území.

Z tohoto hlediska vidím slavnostní kontrasignaci asociační dohody v EU a na Ukrajině jako předčasné a pro EU značně nepraktické.

Česká vláda by se v tuto chvíli měla postarat především o osud českých krajanů žijících na Ukrajině, volyňských Čechů, kteří kvůli situaci na Ukrajině, jež není zrovna vzorem stability, usilují o návrat do vlasti svých předků.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality