Aktuality

Koníček českých ministrů financí – omezování výdajů na sociální služby

Sociální služby poskytované v ČR, a to veřejnoprávním sektorem, ale i nejrůznějšími neziskovými organizacemi a spolky jsou nedostatečně financované. A ohledně financování sociálních služeb v naší zemi se také strhává každoroční souboj mezi ministerstvem financí, ministerstvem práce a sociálních věcí a kraji.

Ministerstvu práce a sociálních věcí nyní na sociální služby chybí půl miliardy korun. Faktem je, že za ministra financí Kalouska se běžně jednalo o částky mnohem vyšší, takže například v roce 2009 vážně hrozilo, že stát prostřednictvím krajů zafinancuje sociální služby jen na prvních osm měsíců roku.  To byl také jeden ze spouštěčů vládní krize v březnu 2009, a tedy jeden ze spouštěčů pádu Topolánkovy vlády.

Půl miliardy není tak enormní částka, nicméně pokud ji MPSV nezíská, bude to znamenat značné omezení sociálních služeb, nebo dokonce jejich zrušení v citlivém období v závěru roku. A to by bylo skutečně velmi špatné. Pokud ministr Babiš nechce jít kalouskovskou cestou, jistě ve státním rozpočtu dokáže potřebných 500 milionů najít a zajistit je pro MPSV, čímž kritickou situaci vyřeší.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality