Aktuality

Koalice poražených

V některých krajích, konkrétně v Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském vznikají na tamních hejtmanstvích koalice, jejichž hlavním jmenovatelem je odpor k vládnutí a dominanci hnutí ANO.

Politické strany v těchto krajích zastoupené, prakticky jen s výjimkou komunistů, se budou podílet na krajských koalicích a vytvoří krajskou vládu, tedy radu kraje. Je to reakce zmíněných politických stran na porážku utrpěnou od hnutí ANO ve volbách.

 

Je to nepochybně zajímavý politický tah, kterým si ČSSD v uvedených krajích udrží jistý podíl na moci, na níž se bude podílet i s dalšími stranami. Z hlediska reálné politiky je to tedy jistě možný a dobrý krok, ale je otázka, jak tento krok bude působit krátkodobě a jak z dlouhodobého hlediska.

Dovolím si předpokládat, že Babišovi je srdečně jedno, zda bude mít hejtmany v devíti nebo v pěti krajích. Jemu se jedná jen a jen o sebe a o výsledek svého hnutí  ve volbách do poslanecké sněmovny.  To, že jeho v krajských volbách vítězné  ANO bude nejméně ve třech krajích obejito a pozici hejtmana získá sociální demokrat, mu bude naopak argumentačně pomáhat před  volbami do poslanecké sněmovny.

 

Babiš paradoxně již dnes hovoří o „oligarchizaci“ politiky. A má přitom na mysli tradiční politické strany, které se "spikly" proti jeho lidem. Je to neuvěřitelný paradox a tak trochu výsměch realitě, kdy jediným oligarchou v politice je ve skutečnosti jen on sám. Ale jeho argumentaci o spiknutí všech proti němu nelze brát na lehkou váhu. Bude mít marketingově  jistě svou účinnost a Babiš bude moci na základě manévru politických stran ve třech krajích (je otázka, co se odehraje ještě v Jihomoravském kraji) skvěle argumentovat ve prospěch své volební kandidátky před volbami do poslanecké sněmovny.

 

V Ústeckém kraji si hnutí ANO dokonce zřejmě dovolí velkorysý tah – přizvat k povolebním hodům komunisty a udělat  z komunisty Bubeníčka opět hejtmana. Co jiného ostatně hnutí ANO zbývá. Komunisté se sociálními demokraty a s SPD + SPO mají na Ústecku těsnou, ale přece jen potřebnou většinu a mohli by se pokusit o stejný manévr, jako ČSSD provádí ve třech jiných českých krajích. Komunista Bubeníček bude zkrátka hejtmanem v každém případě, to je potřeba vzít jako fakt.

 

Během roku zbývajícího do voleb do poslanecké sněmovny se ukáže soudržnost jednotlivých koalic v rámci krajů. Prvním problémem bude sestava krajských rad podle určité aritmetiky. Jinak řečeno, jak se strany dohodnou ve třech zmíněných krajích, tedy v Hradeckém, Pardubickém a Plzeňském na dělbě míst v radě a na kompetencích. Pokud budou tyto rady složeny z více subjektů (a to v každém případě budou), pnutí v nich bude prakticky trvalé a již před volbami do poslanecké sněmovny může jedna či dvě z těchto rad skončit. A to by teprve byla voda na mlýn A. Babišovi…

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality