Aktuality

Kdyby Petr Mach pečoval o investice tak, jako chce nyní bojovat za práva našich toalet, byl by dnes zřejmě socialistou

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů a její lídr pro volby do EP má v plánu posvítit si na euronesmysly, nicméně pro občany České republiky by bylo jistě mnohokrát výhodnější, kdyby si tento člověk posvítil v první řadě na domácí „nesmysly“, ve kterých figuruje.

Zatímco u nás jsme na „cowboye“ jeho typu zvyklí, v EP by mohli být lehce v rozpacích z toho, co za materiál tam zase vysíláme, a to i přes to, že už od nás orgány EU obdržely leccos.

 P. Mach, prý vysokoškolský učitel, získal své znalosti mj. v think tanku V. Klause, v Centru pro ekonomiku a politiku (CEP). Machův zřejmě nejvelkolepější krok byl ten, když v roce 2002 svěřil jako ředitel CEPu všechny peníze této instituce společnosti Key Investments.

Vzhledem k tomu, že hlavním renomé této společnosti bylo, že téměř rok co rok od svého založení dostávala od ČNB (dříve KCP) pokuty vztahující se k její činnosti, to byl krok hodný výborného ekonoma, který si dokáže posvítit na každý nesmysl. Společnost Key Investments se do povědomí široké veřejnosti dostala tím, že za více než půl miliardy korun poskytla bezcenné „cenné“ papíry kromě CEPu i několika pražským městským částem. Ne všichni investoři byli ovšem na nenávratnosti své investice biti stejně. CEP jako jeden z mála získal peníze za svou investici zpět. (Ne už za vlády pana Macha.) Můžeme si jen tipovat, zda v tom hrála roli nadstandardní šikovnost manažerů, nebo šlo spíše o nadstandardní vztahy mezi Key Investments, kde, abych nezapomněl, se v řídících funkcích vystřídalo mnoho Klausových kamarádů, např. pan Weigl, jeho bývalý kancléř, nebo pan Holman, jím navržený bývalý vrchní ředitel ČNB, a CEPem, který založil V. Klaus osobně… 

Mach, bojovník proti kvótám na splachování záchodů, který má sám tunu pomazánkového másla na hlavě, by měl být rád, že se nás EU snaží chránit před takovými, jako je Key Investments, když on sám jako slovutný ekonom, učitel a investor se bránit nedokáže. Rád bych P. Machovi připomněl, že to byla EU, která k nám později zavedla vysoký standard ochrany investorů na kapitálovém trhu. Zřejmě věděla proč…

I když chápu, že mobilizovat národ proti kvótám na splachování WC je jistě téměř tak důležité jako ochrana spotřebitele.

 

Jiří Paroubekexpremiér a lídr strany LEV 21 pro volby do EP

 

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality