Aktuality

Kdy se vyjádří k americké základně?

Ministr obrany Stropnický se v Otázkách Václava Moravce střetl s předsedou KSČM V. Filipem. Oba dva politici se pochopitelně zcela rozcházeli v názorech na otázky české armády a obrany.

Ministr obrany Stropnický předvedl v nedělním pořadu V. Moravce jako šéf rezortu obrany značnou  nekompetentnost, ale na druhou stranu, vzhledem ke svému někdejšímu angažmá herce, projevil jistou obratnost, když se zcela vyhnul některým kontroverzním tématům. A stejně tak se jim, jak jinak, vyhnul také moderátor V. Moravec. Kdyby chtěl pan moderátor ctít běžné západní mediální vzory, nejen evropské, ale zejména americké, tak  by se M. Stropnického zeptal čistě teoreticky: „Dobře, pane Stropnický, řekněme že z USA přijde nabídka na vybudování americké vojenské základny na našem území. Jak budete postupovat? Co bude hnutí ANO, vy osobně a také pan Babiš prosazovat?“ U nás se však k takto ožehavému tématu samozřejmě nediskutuje.

 

Moravec mlčí a Stropnický se vyhýbá jakémukoli doteku této otázky. Jinak řečeno, celá věc je jasná. Chlapci z ANO i V. Moravec rozehrávají otázku vojenské základny u nás tak, aby to podle možnosti vydrželo až přes volby do sněmovny a pak, s bezpečnou pravicovou většinou, (jak oni předpokládají) bude instalaci americké vojenské základny na našem území už ve sněmovně velmi snadné prosadit.

 

Otázka cizí  vojenské základny na našem území je však otázkou, o které by se měla vyjádřit celá politická scéna země, zejména ta parlamentní. A co jiného předložit k celostátnímu referendu k vyjádření všech voličů, než právě tuto otázku? Samozřejmě, že všichni si pamatují, že před osmi lety byly podle průzkumů veřejného mínění více než  tři čtvrtiny českých občanů proti instalaci amerického radaru na našem území. Takže hnutí ANO a M. Stropnický dělají všechno proto, aby se o této otázce zatím nemluvilo a pak, po volbách, pokud se jim podaří vyřadit sociálnědemokratickou a komunistickou levici z jakéhokoli podílu na rozhodování v zemi, si udělají, co chtějí. Jde o to, abychom jim prostor pro to co nejvíce omezili…

 

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality