Aktuality

Kdo to na Ukrajině všechno zaplatí?

Ukrajinský prezident Porošenko udělal jeden velký krok správným směrem. Napříště již nebude možné, aby někdo z ukrajinských oligarchů vlastnil (a tedy i financoval) svou soukromou armádu. To pomůže zpřehlednění situace na čáře příměří mezi znepřátelenými stranami na východní Ukrajině. Někteří oligarchové by nyní bojovali v občanské válce až do posledního ukrajinského vojáka.

Naopak „zajímavé“ jsou jiné zprávy zahraničních médií, podle kterých Ukrajina intenzivně zbrojí, a to tak, že ukrajinská armáda se již dostala mezi pětici nejsilnějších armád v Evropě. Mou základní otázkou je, kdo to všechno zaplatí?

Zbrojaři – američtí, němečtí či francouzští – jistě rádi dodají této nešťastné zemi na prahu bankrotu zbraně. Finanční krytí dodávek z vládních úvěrů se jim bude moc líbit. A jistě s chutí vyprázdní sklady plné již vlastně zastaralých zbraní…

V konečném důsledku by ovšem vládní úvěry na nákup zbraní ze zemí NATO měla zaplatit ukrajinská vláda, a to v situaci bankrotujícího hospodářství své země, která má minimální zásoby deviz a jejíž export do EU a do Ruska klesá závratným způsobem.

Obrovské nákupy zbraní ukrajinské ekonomice problémy řešit nepomohou. Řešení je v plnění dohod Minsk II. a v modernizaci země. I ta však něco stojí. To by ovšem nebyly peníze vyhozené z okna jako ty za zbraně.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality