Aktuality

Katolická církev získá Zelenou horu

Na základě zákona o vyrovnání státu s církvemi získá katolická církev i kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, jednu z nejvýznamnějších staveb českého baroka, která je od roku 1994 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na základě zákona o vyrovnání státu s církvemi získá katolická církev i kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, jednu z nejvýznamnějších staveb českého baroka, která je od roku 1994 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) uvedla, že po vyhodnocení výzvy a po studiu podkladů NPÚ dospěl k závěru, že uzavření dohody vydání areálu kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nic nebrání.

NPÚ má kostel ve správě od roku 2001 a do oprav za tu dobu investoval 90 milionů korun. Vrátí je katolická církev? Sníží se o ně finanční náhrady, které má stát církvím vyplácet? A vrátí katolická církev státu také peníze, které do Zelené hory stát investoval od poslední třetiny 19. století, zejména peníze, které stály opravy kostela od 50. let?

Další otázkou, kterou je nutné nahlas pokládat a na kterou je třeba vyžadovat odpověď, je, jaké dokumenty o tom, že Zelená hora sloužila v rozhodné době k duchovním účelům, Biskupství brněnské, které žádá o vydání kostela, předložilo. Je v tomto světle vůbec vydání Zelené hory v souladu s oním pochybným zákonem, podle nějž má být kostel vydán?

Nezbývá než gratulovat vládě vedené sociální demokracií, a zejména hlavní vládní straně, sociální demokracii, k této podařené restituci. Vůbec se nedivím, že paní Lenka Procházková podala v této sporné věci trestní oznámení.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality