Aktuality

Karel Horák: Můj pokus o pluralitu názorů

Deník Právo se v záhlaví honosí přídomkem „nezávislé noviny“. Jak název tohoto periodika evokující rovnost a spravedlnost, tak ona deklarovaná nezávislost dostaly ale v mém případě těžce „na frak“. Alexander Mitrofanov se v sobotním (15. 3.) vydání Práva pustil do tvrdé kritiky svobody tisku v Rusku. Cenzura zde prý nepustí opoziční názory! S jistým ulehčením přiznává, že u nás se nestává, že by prezident, premiér či vláda média dle svých politických záměrů umrtvovali.

Není třeba vnějších zásahů, pane Mitrofanove, deník Právo je spolehlivě autocenzurní a jiné než konformní názory na své stránky nepustí. Plasticky jsem se o tom sám přesvědčil.

V témže vydání jako rozhorlený Mitrofanovův článek se objevil sloupek Jiřího Hanáka, který jsem tvrdě zkritizoval pro jeho naprostou hloupost (srovnával nelegitimitu nynější ukrajinské vlády se situací u nás v roce 1989). Považoval jsem za nezbytné zaslat svůj článek nazvaný „Ztráta paměti?“ coby polemiku s Hanákovým sloupkem především redakci Práva, přiložil jsem svou fotografii s tím, že jsem uvedl, že kandiduji do eurovoleb za LEV21.

Můžete hádat jednou – samozřejmě jsem zcela ignorován.

A k dovršení všeho se v pondělí v tomto médiu objevil článek profesora Kellera (u něhož je označení eurokandidáta za ČSSD samozřejmostí), v němž pléduje pro pluralitu názorů a ruku v ruce s ní pro skutečnou demokracii.

Deník Právo však nějakou pluralitu naprosto neuznává. Čeho se bojí? Z našich médií tak jasně čiší, že kdo názorově nesouzní s USA a EU, je obětí ruské propagandy. Jak píše Keller, bylo tomu tak u brdského radaru, prezidentských voleb a nyní v souvislosti s ukrajinsko-ruskou krizí. U „nezávislých“ novin bych však očekával, že informační blokádu prolomí. Tučný peníz je ale asi přece jen milejší než názorová pluralita. A pustit na stránky Práva Paroubkova člověka? No fuj, to už vůbec ne!

S upřímnou radostí však na internetových fórech a v internetových diskuzích zjišťuji, že naši lidé jsou mnohem, mnohem chytřejší, než si naše slavná média dokážou představit. Čtenáři, diváci i posluchači brzo odhalí novinářskou šmíru a na tendenčnost informací a komentářů jsou již přímo alergičtí. Snad brzo pochopí, že objektivity zpráv a plurality názorů se dočkají jedině tehdy, když neobjektivní a názorově nepluralitní média nebudou sledovat, kupovat a platit.

A pokud jde o ruskou propagandu? Nebuďme naivní, jak by se přes síto našich médií vůbec dostala? Žádná propaganda, jen zdravý a střízlivý rozum.

Přeji redakci Práva mnoho spokojených čtenářů.

 

JUDr. Mgr. Karel Horák, stínový ministr spravedlnosti za LEV 21 a kandidát do EP

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality