Aktuality

Kam až klesla britská justice?

Když u nás byl nedávno na základě nepřímých důkazů odsouzen pravděpodobný vrah manželky a dcery k nejvyššímu trestu, říkal jsem si: „Konec světa.“ Po mediálním lynči, který tomuto odsouzení předcházel, jsem se soudci ani tolik nedivil. V zemi, kde ústavní soud protiústavně zruší ústavní zákon, kterým se otevřela cesta k mimořádným volbám, je možné leccos.

Tím netvrdím, že je onen pravděpodobný vrah vinen či nevinen. A že bych chtěl sázet na jeho nevinu. Ale konstatuji, že soud neměl přímé důkazy. Podobný příklad justiční zvůle se odehrál kolem nechutného doktora „prasete“, který byl za znásilňování svých podřízených odsouzen k mnohaletému trestu. O jeho zločinech v tomto směru jsem nepochyboval a myslím, že soudní jednání proběhlo zcela korektně. Ale doktor „prase“ ve vězení s pomocí policejního konfidenta mocně řečnil, organizoval své útěky helikoptérou, mluvil o přípravě virtuálních vražd těch, kteří ho údajně dostali do kriminálu… prostě za dlouhých letních a zimních nocí v kriminále, jsa podněcován policejním provokatérem, žvanil a žvanil. Lup ho, dostal tvrdý trest… Za žvanění. Nikdo soudný přeci u individua, kterému slušný člověk nepodá ani ruku, nemůže brát vážně řeči o útěcích z vězení pomocí helikoptéry a podobně. Český soud ano.

 

Ve Velké Británii je však před soudem také evidentně možné mnohé…Britský soudce má o bývalém agentu ruských zpravodajských služeb, a před koncem svého života také agentu britských  zpravodajských služeb, Litviněnkovi a jeho konci jasno. O jeho smrti rozhodl Putin.

 

A jaký  má k tomu britský soud přímý důkaz?  Litviněnko, pokud je známo a Britové to dnes rádi opakují, působil u britské MI5 jako expert na ruský organizovaný zločin. Neměl na likvidaci Litviněnka zájem přeci jen někdo z těch, kdo jsou šéfy organizovaného zločinu, nežli ruský prezident?

Připadalo by mi to logické. Britskému soudci však nikoli. A pro verzi o likvidačním komandu z řad ruské mafie je přitom minimálně tolik indicií jako pro jakoukoli jinou verzi. Ale britský soudce se vydal jen po jedné cestě.

 

Zkrátka, že česká soudní soustava je taková, jaká je, a to jsem uvedl jen tři kontroverzní verdikty soudů, to mě tolik nepřekvapuje. Ale že britský soudce je schopen propůjčit se k takové nehoráznosti. je neuvěřitelné. Politizovat již přípravné jednání soudu tak nehorázným způsobem, jako to činí britský soudce, mě stále ještě překvapuje.

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality