Aktuality

Jsem rád, že zájmy občanů, pokud jde o Temelín, hájí alespoň nevládní organizace

Podpořím v budoucnu akce nevládních organizací Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla spočívající v odmítání dostavby nových jaderných bloků, ať už v JE Temelín anebo JE Dukovany. Tyto organizace podaly kvůli dostavbě Temelína ke správnímu soudu žalobu na rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Podpořím v budoucnu akce nevládních organizací Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla spočívající v odmítání dostavby nových jaderných bloků, ať už v JE Temelín anebo JE Dukovany.
Tyto organizace podaly kvůli dostavbě Temelína ke správnímu soudu žalobu na rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.


Velice tyto aktivity nevládních organizací vítám. Pokud zájmy občanů nechrání vláda, jsem rád, že tak činí aspoň nevládní organizace. Činnost těchto organizací podpořím a nabídnu jim k dispozici také web vasevec.cz, tak aby mohly seznamovat veřejnost se svými argumenty proti dostavbě Temelína.


Krom toho, co uvádějí Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla, je třeba ještě připomenout, že dostavba jaderných bloků by stála 300 – 400 miliard korun, a to vcelku bez možnosti, aby ČEZ následně na takové investici vydělával a přitom bylo dosaženo rozumných cen vyráběné energie.


Navzdory veřejně prezentovaným informacím není jaderná energie nijak levná. Uvědomme si, že nyní se na pražské energetické burze elektřina obchoduje za 975 korun za megawatthodinu, ale výrobní cena této jednotky z moderního jaderného reaktoru je podle autorů energetické koncepce 1600 korun. Dalším podstatným faktem je i to, že jedním z cílů klimaticko-energetického balíčku na rok 2030 je úspora energie do tohoto data o 27 %. A kam tedy v té době bude přebývající elektrickou energii vyvážet, když se tento cíl nejméně naši sousedé Německo a Rakousko budou snažit dodržet?
 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality