Aktuality

Jourová v ohrožení

Babišovská média a ti, co se považují za českou politickou elitu, se probouzejí ze sladkého snu. Pánové Babiš a Sobotka uskutečnili v Česku obvyklý politický kšeft a předhodili tak Evropskému parlamentu ženu, jejíž kvalifikační předpoklady nejsou právě brilantní. V. Jourová někdy před dvěma roky dokončila Právnickou fakultu UK (Diplomovou práci psala na téma Státní správa Černé hory), a nemá tak (a ani nemůže mít) žádnou právní praxi, ale přitom má v EK dostat na starost portfolio spravedlnosti, ačkoli se v Evropě pohybují desítky tisíc vysoce kvalifikovaných právníků. A V. Jourová nemá nic, co by mohla tato vzdělaná komunita obdivovat.

V. Jourová za sebou nemá ani dlouhé vládní angažmá, ani vazbu na jednu ze dvou nejsilnějších poslaneckých frakcí v EP. Může se lehce zdát, pokud udělá další chyby při vystupování v EP, že mohla být spolu s britským, ale zejména s maďarským kandidátem vybrána mezi slabší kusy určené k odstřelu. Podle mého ale politickým elitám v první řadě vadí to, co česká média nechtějí (anebo nemohou) publikovat, a to je úzké spojení mezi Jourovou a Babišem představujícím živoucí konflikt zájmů. Soustředění politické, ekonomické a mediální moci v jedné osobě je zkrátka něco, co v té politicky vyspělejší části Evropy právem vzbuzuje rozruch a znepokojení a je v podstatě nepřijatelné.

Nemyslím si, že V. Jourová by byla dobrou kandidátkou na post evropské komisařky, a včas jsem také na tento fakt, že dobrou kandidátkou není, upozorňoval. Ale v tomto případě jsem přesvědčen, že především sklízí trpké ovoce za Babiše.

Pokud nakonec do Evropské komise jmenována nebude, což se jeví jako pravděpodobné, bude to pro všechny tři vládní strany, jež se na její nominaci podílely, pár dní před volbami velmi nepříjemná zpráva.

Pokud V. Jourová jmenována bude, musí očekávat, že ji při prvním větším problému v její práci anebo při prokazatelném konfliktu zájmů předseda komise Juncker hodí přes palubu.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality