Aktuality

Je třeba ukázat na ty, kdo zavinili současné masivní propouštění zaměstnanců ČSA

V médiích se objevila zpráva, že ČSA chtějí propustit třetinu zaměstnanců, piloty, stevardy i administrativní pracovníky. Propuštěno má být 172 z 371 stevardů, 77 z 232 pilotů a 66 z 268 administrativních pracovníků. Odbory celkem pochopitelně s tímto krokem vedení ČSA nesouhlasí. Nový majitel ČSA však postupuje v souladu s koncepcí, snižování výdajů, kterou každý racionálně uvažující člověk musel očekávat.

Zcela se ale přechází, proč se ČSA do takové prekérní ekonomické situace, která vyústila prodejem této firmy za hubičku zahraničnímu investorovi, dostaly. V ČSA došlo mezi lety 2007–2010 k masivnímu tunelování, a to pod bedlivým dohledem zejména pánů Janoty, Kalouska, Kočárníka a dalších.  V těchto letech byla z ČSA postupně rozprodávána funkční aktiva v rozsahu zhruba 8 – 9 miliard korun a peníze stržené za tato aktiva byly průběžně používány ke krytí provozních ztrát. Tento postup pochopitelně není uplatňovatelný do nekonečna, je možné jej používat jen do té chvíle, dokud je co prodávat. A ta situace, kdy už nebylo co prodávat, jednoho dne nastala.

Je velmi zajímavé, že tomuto olbřímímu tunelování zatím vůbec nikdo nevěnuje pozornost. Doporučuji proto vládním poslancům, aby tuto záležitost probrali při eventuální parlamentní diskusi na téma současné situace na ministerstvu dopravy. Možná, že podbod při tomto projednávání by se mohl jmenovat: „Jak připravit stát o národního leteckého přepravce a kdo to dokázal.“

Jiří Paroubek  

zpět na úvodní stranu
Další aktuality