Aktuality

Je na vině květnového zpomalení růstu českého průmyslu opravdu pouze počet pracovních dní?

V květnu česká průmyslová výroba zpomalila svůj růst na 2,5 %. Není žádným překvapením, že nositelem dynamiky českého hospodářství je automobilový průmysl. Nemohu si v této souvislosti nevzpomenout na „moudré“ řeči ekonomické a politické pravice a pravicových ekonomických beletristů na téma automobilový průmysl a jeho více méně negativní role v české ekonomice před osmi až deseti lety.

Dnes se ukazuje, že nebýt automobilového průmyslu, jehož výkony v květnu meziročně vzrostly o 11, 9 %, za prvních pět měsíců pak o 8,6 %, průmyslová výroba by v květnu zaznamenala pokles. To je velmi vážná indikace i pro vývoj celého hospodářství ve druhé polovině roku.

Podle dosavadních výsledků německého hospodářství se zdá, že ve 2. čtvrtletí dochází při nejlepším k jeho stagnaci. I to může být ne zrovna příznivým signálem pro vývoj české ekonomiky v příštích měsících. Čeští analytici hovoří o tom, že velký vliv na zpomalení českého hospodářství měly květnové státní svátky. Je však třeba uvést, jak loňský květen, tak letošní duben měly pouze o jeden pracovní den více než květen letošní.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality