Aktuality

Státníci G 7 dramatizují Brexit

Podle vyjádření skupiny sedmi nejmocnějších zemí Západu a Japonska by byl odchod Velké Británie z EU rizikem pro globální růst. Nejsem samozřejmě příznivcem odchodu Británie z EU, ale myslím, že se z věci dělá větší drama, než jaké drama to je.

Pokud by Velká Británie rozhodla o odchodu z EU, nebylo by to jistě okamžitě, do týdne po referendu, ale britská vláda by musela dohodnout s EU podobné předivo smluv, jaké mají s EU dnes například Švýcaři či Norové.

Nicméně se zdá, že se vytváří poměrně bezpečná většina britských občanů, a to díky určitým posunům v názorové hladině Britů nad 60 let, kteří jsou nyní většinově pro setrvání Velké Británie v EU. Starší lidé chodí k volbám a jejich názor byl až do nedávné doby vůči EU spíše skeptický. Nyní se začal měnit, a to je dobře. Za zhruba tři týdny, co zbývají do referenda, se může stát celá řada věcí, ale s největší pravděpodobností žádná velká dramata nenastanou.

Pokud dnes podle britských průzkumů podporuje setrvání v EU zhruba 55 % Britů, 41 % je proti a zbytek jsou nerozhodnutí, je to dobré východisko pro závěrečnou část kampaně před referendem. V ní se vlastně spojily největší politické síly Británie, tedy většina konzervativců, naprostá většina Labour Party, liberální demokraté a také Skotská národní strana, k podpoře setrvání Velké Británie v EU.

Samozřejmě také Spojené státy mají zájem na jejím setrvání v EU, ale z jiných než ekonomických důvodů, byť prohlášení šéfů zemí G7,jež Američané inspirovali. vypadá trochu jinak.

Spojené státy by v případě odchodu Velké Británie z EU ztratily významnou část vlivu, který na EU prostřednictvím svých „zvláštních vztahů“, které udržují s Británií, mají.

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality