Aktuality

Hrdý nositel modré vojenské knížky M. Zeman nasadil své válečné horlivosti korunu

Na fóru Let My People Live! vyzval M. Zeman ke společné vojenské akci proti islámským teroristům za účasti všech členů Rady bezpečnosti OSN. L. Zaorálek s jeho nápadem ostře nesouhlasil a M. Zeman jej za to označil za stoupence appeasementu. Podle Zemana je prý Zaorálek nový N. Chamberlain, a dokonce se mu při nejbližším setkání rozhodl věnovat symbolický „Chamberlainův deštník“.

M. Zeman, hrdý nositel modré vojenské knížky, by rád válčil s expedičním sborem převážně křesťanských států (nepochybuji totiž o tom, že Čína se na takovém dobrodružství nebude chtít podílet) proti Islámskému státu (IS), a kdo něco takového nechce, je pro M. Zemana nový N. Chamberlain. Každý někdy plácne hloupost, ale skutečně hloupé je na této hlouposti později trvat, jak to nyní předvádí M. Zeman.

Západ by měl v první řadě začít materiálně a logisticky podporovat syrskou i iráckou armádu, vylepšit také své vztahy s Teheránem a podporovat také kurdské i další dobrovolníky bojující s IS, aby tito mohli vést efektivní pozemní útoky na pozice IS v Iráku i Sýrii. 

Aby převážně křesťanské země vedly křížové výpravy do Iráku či Sýrie je skutečně především hloupé, nikoli nutné, jak tvrdí M. Zeman.

Myslím, že výsledkem by kromě obrovských vojenských výdajů bylo to, že by se k boji proti novodobým křižákům přidala celá řada umírněných muslimů. A to je přesně to, co by IS potřeboval.

Zdá se, že M. Zeman chce před blížícím se sjezdem ČSSD tak trochu destabilizovat stranickou pozici L. Zaorálka. To se ale v tomto případě těžko podaří. Jde totiž o jeden z vzácných případů, kdy má L. Zaorálek pravdu.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality