Aktuality

Hostem online rozhovoru v Ústeckém deníku byl Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl 24. března hostem online rozhovoru pro Ústecký deník. Zde si můžete přečíst jeho odpovědi na Vaše dotazy. Převzato z ustecky.denik.cz

DOTAZ: koryto je koryto co jste udělal pro ten sever ??????
 

ODPOVĚĎ:Chci vás ujistit, že mým cílem, pro jehož naplnění chci kandidovat do evropských voleb, není zvýšení vlastní životní úrovně. Na rozdíl například od Richarda Falbra, který před pěti lety jako kandidát ČSSD do EP v televizní debatě řekl, že 8 tisíc eur měsíčního výdělku evropského poslance považuje za odpovídající a má tu odvahu kandidovat ještě dnes ve svých 78 letech. Já říkám, že 50 – 100 tisíc korun ze svého měsíčního výdělku evropského poslance budu věnovat na veřejně prospěšné účely. Neslyšel jsem od nikoho z kandidátů něco podobného. A co jsem udělal pro sever? Je to dobrá otázka. Přivedl jsem do Ústeckého kraje miliardy korun investičních dotací. Ještě v pozici českého premiéra. Dal jste mě tip, v nejbližších dnech přesnou specifikaci těch peněz umístím na svém volebním webu www.paroubek.cz. Jinak děkuji všem za velký zájem o rozhovor se mnou, ale protože prostor je omezený, musím se rozloučit. Děkuji a těším se na shledanou.

DOTAZ: Dobrý den, ráda bych se zeptala, co se Vám, podle Vašeho názoru nejvíce povedlo za dob, kdy jste byl premiérem? Děkuji
 

ODPOVĚĎ:Když jsem byl českým premiérem, tak jsem sám nejvíce oceňoval například dojednání ohromného objemu peněz z evropských fondů, které republika mohla čerpat v letech 2007 – 2013. Podařilo se mi prosadit zákon o registrovaném partnerství, který nás zařadil do nejvyspělejší části Evropy. Povedlo se mi také prosadit miliardy korun dotací pro Ústecký kraj, který následující vlády ostentativně zanedbávaly. A jsem také hrdý na to, že jsem tehdy v čele sociální demokracie zabránil výstavbě amerického radaru na našem území. Myslím, pokud jsem byl v čele české vlády, že finanční problémy svých rodin řešilo mnohem méně našich spoluobčanů, než-li v současné době.

DOTAZ: Můžete, prosím, přiblížit, kdo je pan Drapák, který je č. 2 na kandidátce strany LEV 21 pro volby do Evropského parlamentu? Děkuji
 

ODPOVĚĎ:Inženýr Drapák je mladý, výborný ekonom, spolupracující dlouhodobě se Světovou bankou. Kdyby on byl na ministerstvu financí, řekl bych, že to byla volba zcela kompetentní osoby s přehledem o mezinárodních financích a možnostech státního rozpočtu. Na rozdíl od ministra financí Babiše.

DOTAZ: Pane Paroubku, jak se jako předseda strany se zdravou národní orientací díváte na výrok ministryně spravedlnosti Válkové, že se v Protektorátu za německé okupace "zas tolik nedělo" a odpověď v rozhovoru pro echo24, že o odsunu sudetských Němců si myslí "to nejhorší"? Mohla by s takovými názory sedět ve vámi vedené vládě?
 

ODPOVĚĎ:To její vyjádření bylo zcela nevhodné a skandální. Tahle dáma, pokud má trochu cti v těle, tak by sama měla odejít z čela ministerstva spravedlnosti. I já mám rád německou kulturu, ale bagatelizovat oběti nacistického teroru za války, a například také oběti holocaustu, tedy těch československých občanů židovského původu, kteří byli zavražděni nacisty, to je nestydatost.

DOTAZ: Dobrý den, proč si myslíte, že byl zavražden pan Houska, vlivný člen ČSSD? Mýslíte, že to bude mít pro ČSSD nějakou dohru? Děkuji Brzek
 

ODPOVĚĎ:Určitě to bude mít dohru. Nemyslím, že to, co sdělila policie, že údajný vrah jel náhodou kolem, vystoupil z auta a úplnou náhodou zastřelil pana Housku, může být reálnou verzí. Budeme se ještě asi hodně divit. Policie, myslím, mlží v zájmu dokončení vyšetřování.

DOTAZ: Pane Paroubku, podařilo se Vám získat nejvíce dotací z EU na hlavu, proč o tom nepíše tisk? proč pan Sobotka ustupuje tolik straně ANO? Děkuji a jsem s pozdravem Ivoš Malý
ODPOVĚĎ:Nevím, proč o tom nepíše český tisk. Možná proto, že to připadá novinářům nezajímavé. Chci připomenout, že jako český premiér jsem dojednal na konci roku 2005 s tehdejším britským předsednictvím Evropské unie takové dotace z evropských fondů na období let 2007 – 2013, které byly nejvyšší ze všech 27 států Evropské unie. Tedy na jednoho obyvatele. V přepočtu to bylo cca 89 tisíc na jednoho občana a souhrně cca 800 miliard korun. Proto mě mrzí a chci se ptát zavedených parlamentních stran, jak s těmito penězi zacházely. Část těchto peněz, cca 150 miliard, nebude využita. Část těchto peněz byla použita na hlouposti a vlastně rozfrncána a část těchto peněz byla rozkradena. Je to potřeba zdůraznit a zejména teď v debatě před volbami do Evropského parlamentu. Mrzí mě, že k tomu došlo, a je potřeba dohlédnout na tu novou finanční perspektivu let 2014 – 2020, kdy je podstatně méně peněz k dispozici, aby tyto peníze nebyly rozkrádány a používány na projekty, které této zemi nepomohou. Proč pan Sobotka tolik ustupuje straně ANO, to ví jen on sám. A podle toho dopadne.
DOTAZ: Pane předsedo, jak se stavíte ke krizi na Krymu?
 

ODPOVĚĎ:Je to složitá otázka. K tomuto postupu Ruska otevřel dokořán dveře Západ, když něco podobného udělal v Kosovu. Kosovo bylo nedílnou součástí Srbska a po rozsáhlém bombardování tehdejšího zbytku Jugoslávie, vojenských i civilních cílů, bylo Srbsko sraženo na kolena a zřízen samostatný stát Kosovo. 80 procent příjmů tohoto státu hradí v současnosti Evropská unie. Nebyl jsem pro uznání samostatnosti Kosova. Považoval jsem to za porušení mezinárodního práva. Úplně stejným porušením mezinárodního práva je zásah Ruska na Krymu. Ovšem, o připojení Krymu k Rusku rozhodl regionální parlament Krymu a v referendu významná většina občanů této oblasti. Co může být demokratičtější? Většina občanů Krymu jsou ostatně Rusové. Ani Srbsko, ani Evropská unie nebo Spojené státy nejsou schopny ten stav, který se vytvořil v Kosovu a na Krymu, změnit, protože ta změna by musela být uskutečněna vojenskou silou. Je potřeba o věcech jednat a hledat rozumné východisko. V obou případech.

DOTAZ: Pane Paroubku, jaký je váš názor na protiruské sankce? Bojím se , že Brusel jedná bez ohledu na naše zájmy, přijdeme o hospodářské vazby a také o lukrativní turisty. Můžeme si připsat i desítky tisíc nezaměstnaných v době, kdy současné počty jsou na úrovni krize v první československé republice.
 

ODPOVĚĎ:My máme v republice oficiálně statisticky přes 600 tisíc nezaměstnaných. S těmi nezaměstnanými, kteří už nejsou v evidenci úřadu práce, což je nějakých 200 – 250 tisíc, a s nezaměstnanými, kteří už jsou v důchodovém věku a rádi by pracovali a práci nemají je u nás nezaměstnaných kolem milionu. Nemluvím ani o desítkách tisíc mladých žen, které musejí zůstávat doma na nedobrovolné mateřské, protože pro jejich děti nejsou mateřské školky. Proto každý návrh sankcí, který bude znamenat rozšíření počtu nezaměstnaných, nepodpořím. Návrhy typu zrušení víz pro Rusy znamenají ve svých důsledcích pokles počtu ruských turistů, a tedy pokles prosperity mnoha hotelů, restauračních zařízení v republice. Nižší tržby českých dopravců. To mám podpořit? To opravdu neudělám.

DOTAZ: připadáte si konečně trapně?? nemluví se o vás, knihy po netu prodáváte sám sobě a barák v řecku nebude. co s tím?? Pankrác??
 

ODPOVĚĎ:Nevím, co máte na mysli. Pokud jsou to honoráře za mé knihy, tak ty jsem řádně zdanil. Jak jsem slyšel, tak tyto transakce prověřil i útvar ministerstva financí FAU, takže v čem je problém. Nikdy jsem nic neukradl a byl jsem dlouhá léta jak na pražské radnici, tak jsem byl ministrem, předsedou vlády. Kdybyste měl něco konkrétního, v čem třeba spočívalo mé korupční jednání nebo jiná lumpárna, uveďte to. Asi byste to uvedl, ale nic takového není. Nevím, proč bych se měl obávat Pankráce nebo něčeho podobného.

DOTAZ: Dobrý den pane Paroubku, jaké jsou hlavní cíle strany LEV 21 pro volby do Evropského parlamentu? Díky A.
 

ODPOVĚĎ:Chceme co nejvíce přiblížit naše politické cíle provozu domácnosti každého českého občana. V první řadě nám jde o řešení vysoké nezaměstnanosti a vytváření nových pracovních míst. Za druhé, o zvyšování kvality života a životní úrovně lidí. Chce to více peněz do nových škol, školek, univerzitních kampusů, železničních koridorů, dálnic, oprav panelových domů z evropských fondů. Třetím naším cílem je ochrana spotřebitele a také pracovního trhu na evropské úrovni. Jde nám o to, aby lidé platili ceny za potravinářské zboží jako v sousedním Německu (tedy nižší ceny) a v německé kvalitě. Čtvrtým naším cílem je boj proti kriminalitě a terorismu, který se snáze organizuje na celoevropské úrovni a hlavně je pak účinnější, protože také kriminalita a terorismus jsou často organizovány, alespoň v těch nejzávažnějších formách, na mezinárodní úrovni.

DOTAZ: Tenkrát to nebyl dobrej nápad s tím sestřelováním Topolánkovi vlády, co? Bolí to pořád ještě nebo už se jizva zacelila?
 

ODPOVĚĎ:Myslím, že pokud jde o, jak vy píšete, sestřelení Topolánkovy vlády, tak bych nepostupoval ani dnes jinak. V tomto případě byla ve hře morálka. Připomenu, že nejbližší rádce premiéra Topolánka tehdy atakoval redaktora České televize a snažil se ho ovlivnit a zastrašit, aby nezveřejňoval reportáž, kterou nahrál o poslanci Wolfovi. O tom poslanci Wolfovi, který držel tehdy svým hlasem nad vodou Topolánkovu vládu, který byl zřejmě vydírán, protože byl předmětem policejního vyšetřování. Připomenu jen, že poslanec Wolf byl po skončení svého mandátu pravomocně odsouzen a dnes se skrývá někde v zahraničí. Utíká před spravedlností, která ho dohnala. Připomenu také, že mimořádné volby se měly konat již v říjnu 2009, tedy sedm měsíců po pádu Topolánkovy vlády, a tyto mimořádné volby do Sněmovny Ústavní soud protiústavně zrušil. Chtěl tak zabránit jasnému vítězství levice v těchto volbách. Možná bych na vašem místě byl opatrný, protože to, co přišlo po volbách v roce 2010, tedy Nečasova vláda s Kalouskem, Bártou, Johnem a dalšími bizarními figurami vedlo v zemi k hospodářskému poklesu a morálnímu marasmu nebývalých rozměrů. Pokud si vzpomínám, za vlády pod mým vedením v letech 2005 – 2006 dosahoval růst hospodářství sedmiprocentních hodnot. Rostly jak reálná mzda, tak reálné důchody, a schodky státního rozpočtu byly pod kontrolou a ve státním rozpočtu se vytvářely rozpočtové rezervy v řádech desítek miliard korun. Ty bohužel "nejlepší ministr financí světa" v letech 2008 – 2009 zcela profrncal.

DOTAZ: Dobrý den pane Paroubku, byl jste předseda jedné z nejsilnějších parlamentních stran ČSSD. Často jste dovedl uvést do varu celou českou politickou i mediální scénu. Proč si myslíte, že na Vás byl pořádán takový mediální hon…ještě v řádách lídra ČSSD a následně nastal cílený bojkot ze strany médií, když jste jako chlap odešel z ČSSD po vyhraných volbách a založil jste stranu LEV-21? K voličům se tak špatně dostávají informace…co byste pro ně rád udělal…Děkuji za odpověď Miroslav z Ostravy
 

ODPOVĚĎ:Byl jsem předsedou ČSSD v době, kdy se stala postupně nejsilnější stranou české politiky. Volební výsledky této strany byly v době, kdy jsem byl v jejím čele, mimořádné a zejména v letech 2006 a 2008 dosáhla tato strana takových výsledků jako nikdy předtím ve svých dějinách. Také v roce 2010 vyhrála volby do Sněmovny, ale se slabším výsledkem, než-li jsem očekával, a proto jsem odstoupil. Je zajímavé, že v říjnových volbách v roce 2013 ten výsledek v ČSSD byl ještě o něco slabší a nikdo z jejích lídrů, ani pan Sobotka ani pan Hašek, neodstoupil. Proč byl na mě takový hon? Je to nepříjemné říct sám o sobě, ale byl jsem lídrem strany, který ČSSD přivedl z nějakých 10 procent volebních preferencí v dubnu 2005, kdy jsem se stal předsedou vlády, na 33 procent hlasů ve volbách do Sněmovny v červnu 2006 a na 36 procent hlasů v krajských volbách na podzim 2008. Strana se stala pod mým vedením také nejsilnější stranou v Senátu. A já si vzpomínám, když jsem poprvé jako předseda vlády v květnu 2005 přišel do Senátu, bylo tam sedm senátorů za ČSSD. Dnes jich je tam 44. Prostě určité zájmové skupiny, které chtěly krást, tak těm jsem vadil. A nechtěly připustit, abych se stal v roce 2010 předesdou vlády. Zářným příkladem takového byznysmena je pan Bakala. Ten se angažoval natolik, že přispěl na volby v roce 2010 pravicovým stranám téměř dvaceti miliony korun. A samozřejmě jim dal k dispozici své mediální impérium. Strana LEV 21 je moderní, levostředová a levicová strana s ideovým programem, s kvalitním ekonomickým programem i s programem pro Evropské volby a chcete-li se o ní něco dozvědět, najděte si můj web www.paroubek.cz. V životě jsem dost dokázal. A chci využít všech svých zkušeností a znalostí, abych sloužil této zemi a lidem, kteří v ní žijí.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality