Aktuality

Házení poslanců do popelnic svědčí o nedemokratických poměrech panujících na Ukrajině

Včera médii proběhla zpráva, doložená fotografiemi, že rozzuřený dav ukrajinských demonstrantů v Kyjevě hodil opozičního ukrajinského poslance V. Žuravského do popelnice a ztýral jej. Důvodem k tomuto činu byl fakt, že Žuravský v lednu navrhl zpřísnění postupu proti demonstrantům, kteří protestovali proti tomu, že V. Janukovyč za Ukrajinu odmítl podepsat asociační dohodu s EU.

Nutno připomenout, co světu v telefonu sdělila náměstkyně amerického ministra zahraničí Nulandová: Na státní převrat na Ukrajině přispěly Spojené státy částkou pět miliard dolarů. Pardon, na rozvoj demokracie. (Jen pro informaci, v červnu nabídly Spojené státy Ukrajině také finanční pomoc, a to ve výši 48 milionů dolarů…)

Situace, kdy demonstranti hází poslance, s nimiž nesouhlasí, do popelnice a málem je ještě podpálí, bez informací o tom, zda za svůj čin budou tito demonstranti potrestáni, ukazuje na značně nedemokratické poměry, které na Ukrajině panují.

Nabízí se velmi zásadní otázka, a to, jakým způsobem v takovýchto poměrech budou probíhat blížící se ukrajinské volby? Bude jejich legitimita nezpochybnitelná?

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality