Aktuality

Guvernér ČNB opět v říši fantazie

Za poslední rok popustil guvernér ČNB Singer již několikrát uzdu své bujné fantazii. Hloupou a pro daňové poplatníky drahou intervencí na oslabení české koruny se mu loni na podzim podařilo devalvovat hodnotu české měny o 7 – 8 %. Hodnota koruny vzhledem k euru, již bez nákladů pro daňového poplatníka, v posledních týdnech dále klesá.

Nyní pan guvernér předstoupil s tvrzením, že hospodářský růst v tomto roce nemůže být ohrožen dopadem sankcí EU vůči Rusku a Rusku vůči EU. Dnes naopak také vystoupili představitelé Svazu průmyslu a dopravy s tvrzením, že v důsledku oboustranných sankcí mohou čeští podnikatelé přijít až o desítky miliard korun. Tento názor považuji za mnohem podstatnější.

Je zajímavé, že se guvernér Singer pouští do podobných politickoekonomických úvah, které bez seriózních analýz neznějí z jeho úst příliš věrohodně a zdají se být poněkud předčasné. Francouzská a německá ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovaly a třetí největší ekonomika eurozóny, italská, zaznamenala ve druhém čtvrtletí dokonce pokles. Tedy skutečně žádná sláva.

Vláda zatím spíše těží z důvěry veřejnosti, která předpokládá, že vláda dokáže oproti předchozím pravicovým vládám změnit věci k lepšímu. Za půl roku však mohou být tato očekávání zcela jinde. Zejména tehdy, bude-li problém kolem Ukrajiny eskalovat a napětí mezi Západem a Ruskem dále poroste a budou se dále rozšiřovat vzájemné ekonomické sankce.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality